Divocí příbuzní

Co nám zvířecí námluvy a páření zvířat prozrazují o lidských vztazích

199 

Stejně jako mnoho jiných živočišných druhů i my musíme přijít na to, jak si najít partnera a úspěšně se množit. Je to sice hodně obtížné, ale mluvit o tom se zdá být ještě mnohem náročnější. A právě v tom nám mohou jiné živočišné druhy pomoci. Možná zjistíte, že zmínky o tokajících tetřívcích prérijních, o vybíravých lvicích nebo o nevěrných labutích představují dokonalý úvod k debatě o některých velmi běžných lidských problémech. Konec konců, ať už jde o tereje modronohého, zrnokaza čínského nebo spousty dalších druhů, je toho mnoho, co nás mohou zvířata o lásce a vztazích naučit.

Koupit


Překlad: Tamara Váňová Formát: šitá brož s klopami, 14 × 20,8 cm, 228 stran Vydání: 1 ISBN: 978-80-7485-108-7 Rok vydání: 2016 PROMO: Otevřít v pdf

Stejně jako mnoho jiných živočišných druhů i my musíme přijít na to, jak si najít partnera a úspěšně se množit. Je to sice hodně obtížné, ale mluvit o tom se zdá být ještě mnohem náročnější. A právě v tom nám mohou jiné živočišné druhy pomoci. Možná zjistíte, že zmínky o tokajících tetřívcích prérijních, o vybíravých lvicích nebo o nevěrných labutích představují dokonalý úvod k debatě o některých velmi běžných lidských problémech. Konec konců, ať už jde o tereje modronohého, zrnokaza čínského nebo spousty dalších druhů, je toho mnoho, co nás mohou zvířata o lásce a vztazích naučit.

„Úžasné čtení. Ať už jste spíše z rodu promiskuitních a sexuálně nestřídmých berušek, nebo osamělého a po věrné lásce toužícího hraboše prériového, který hledá partnerku na celý život, v království divočiny Jennifer Verdolinové zcela jistě najdete svou zvířecí obdobu a navíc se u toho skvěle pobavíte.“

– Jesse Bering, PhD

„Divocí příbuzní je kniha, kterou si nemůže nechat ujít žádný zájemce o podrobný, vědecky podložený, čtivě a zábavně napsaný text o tom, co nám lidem mohou ptáci, včely a mnoho dalších živočichů prozradit o našich vlastních sexuálních rituálech… Z této přelomové knihy jsem se toho dozvěděl opravdu hodně.“

– Marc Bekoff, PhD.

Čím je jednotlivec atraktivní pro opačné pohlaví? Proč máme ve svých vztazích tendenci počítat a vést si účty? Záleží na velikosti? Je tělesná vůně důležitým ukazatelem vzájemné přitažlivosti? Proč se ji tedy my lidé snažíme zamaskovat mýdlem, deodoranty a různými parfémy? Ať už k tomu používáme cokoli, hlavním životním cílem je u většiny z nás snaha někoho si najít a vytvořit s ním úspěšný vztah. Proč jsou ale u lidí láska a milostné vztahy tak komplikované, zatímco zvířata s tím většinou nemají problém? Páry albatrosů královských se obvykle namlouvají i několik let. Tito ptáci instinktivně vědí, že náhodné známosti nejsou zrovna ideálním způsobem, jak najít spolehlivého partnera.

JENNIFER L. VERDOLINOVÁ se odborně věnuje studiu zvířat a zaměřuje se na různé projevy jejich společenského chování s důrazem na páření. Ve své vědecko-populární knize Divocí příbuzní. Co nám zvířecí námluvy a páření zvířat prozrazují o lidských vztazích srovnává rituály námluv, páření i sexuální a rodinný život zvířat s jejich lidskými protějšky.

Ošetřovatelé v zoo v Nebrasce s překvapením zjistili, že jejich samice žraloka kladivouna otěhotněla, přestože žádní samci široko daleko nebyli. Nejdřív se domnívali, že ještě sexuálně nedospělá samice se zřejmě pářila se samcem ještě před tím, než byla ulovena. Samice mnoha druhů jsou schopné uchovávat samčí pohlavní buňky po celá léta. Ale rychlý genetický test ukázal, že mláďata kladivounky byla přesnými replikami své matky. Byly to klony. Ať už máte ke kladivounům jakýkoli vztah, jejich vynalézavost je hodna našeho obdivu.
U lidí a všech ostatních savců se ale zdá, že sex je jediný způsob, jak nevyhynout. To nás přivádí k velmi zajímavému bodu úvah o lidech. Až na oplodnění in vitro potřebujeme sex, abychom se mohli množit. Vzhledem k tomu, že denně přivádíme na svět přes dvě stě tisíc miminek, obnáší to opravdu hodně sexu. Legrační je, že mnoho lidí to dělá, ale jen velmi málo z nich o tom mluví. A nemám teď na mysli ženy, které říkají, že muži myslí svou „jinou“ hlavou, nebo muže, kteří si stěžují, že nemohou říct ani slovo ze strachu, aby jim jejich přítelkyně nebo manželka neukously hlavu. Myslím skutečně otevřený, zdravý, pozitivní hovor o sexu a o rozdílech v pohlaví. A právě na to bych se chtěla v této knize zaměřit. Doufám, že pro všechny z vás, kdo jste vyrůstali s maminkou, která by v životě nedostala přes rty slovo penis, odkazovala na něj jen tajuplným „však-víte-co“ a sex vám vysvětlovala na motýlcích a včelkách, to bude osvěžující čtení.
Vraťme se ještě k těm bezhlavě zamilovaným. Lidé tento obrat používají jako metaforu, ale pokud jste kudlanka nábožná, pak by pro vás „ukousnutí“ hlavy roztouženým partnerem nebyla metafora, ale skutečný problém. Jde o mýtus, že všechny druhy samiček tohoto prapodivného hmyzu s hlavou mimozemšťana, jemuž říkáme kudlanka nábožná, žerou své partnery hlavou počínaje. Ale stává se to, zvláště když má samička hlad. Jak si jistě dokážete představit, samečci nejsou zrovna nadšeni představou, že budou samou láskou sežráni.
Kudlanky nábožné jsou poměrně nenasytní dravci, pro které je pohybující se cíl znamením, že chutné jídlo není daleko. Když se samice podívá ve směru přibližujícího se samce, sameček se zastaví a nehybně čeká, dokud samička neotočí hlavu na druhou stranu. Samička kudlanky nábožné ho pronásleduje s jediným cílem, a to ulovit a sežrat. Jakmile se samečkovi podaří dostat se k samičce natolik blízko, aby na ni mohl nasednout, postaví se tak, aby směřoval hlavou k jejímu zadečku. Může trvat až šestnáct minut, než se sameček otočí a pokusí se o pohlavní kontakt. Tato předehra je u samců kudlanek vedená snahou zvýšit šance na přežití.
Pokud sameček páření přežije, okamžitě se snaží co nejrychleji utéct a zachránit tím, že z ní sklouzne. Ani by ho nenapadlo zdržovat se v její blízkosti a riskovat život. Často se samečkům podaří kopulaci přežít, ale je to jen asi ve třiceti procentech. Jsou případy, kdy samice samci sice při pohlavním aktu hlavu ukousne, samce to však nikterak neodradí. Je i nadále pevně odhodlán akt dokončit a své geny předat. Je to proto, že když ho samička začne požírat od hlavy, hned na začátku mu ukousne podjícnovou nervovou zauzlinu, která řídí koordinační centrum pro kopulační pohyby. Sameček tak ztratí jakékoli zábrany, což mu umožní pokračovat v páření až k ejakulaci, a to i v době, kdy se samička prokousala nebezpečně blízko k jeho „však víte čemu“. Biologie je opravdu zvláštní.

Aisenberg, A., C. Viera, and F. G. Costa. 2007. Daring females, devoted males, and reversed sexual size dimorphism in the sand-dwelling spider Allocosa brasiliensis (Araneae, Lycosidae). Behavioral Ecology and Sociobiology 62 (1): 29–35.
Alain, J., S. Nusslé, A. Britschgi, G. Emanon, R. Müller, and C. Wedekind. 2007. Male dominance linked to size and age, but not to “good genes” in brown trout (Salmo trutta). BMC Evolutionary Biology 7: 207.
Alatalo, R. V., A. Lundberg, and C. Glynn. 1986. Female pied flycatchers choose territory quality and not male characteristics. Nature 323 (6084): 152–153.
Alberts, S. C., and C. L. Fitzpatrick. 2012. Paternal care and the evolution of exaggerated sexual swellings in primates. Behavioral Ecology 23 (4): 699–706.
Albo, M. J., G. Winther, C. Tuni, S. Toft, and T. Bilde. 2011. Worthless donations: male deception and female counter play in a nuptial gift-giving spider. BMC Evolutionary Biology 11.
Alexander, M. G., and T. D. Fisher. 2003. Truth and consequences: using the bogus pipeline to examine sex differences in self-reported sexuality. Journal of Sex Research 40 (1): 27–35.
Alonso-Alvarez, C., L. Perez-Rodriguez, M. E. Ferrero, E. G. de-Blas, F. Casas, and F. Mougeot. 2012. Adjustment of female reproductive investment according to male carotenoid-based ornamentation in a gallinaceous bird. Behavioral Ecology and Sociobiology 66 (5): 731–742.
Alvarez, G., F. C. Ceballos, and C. Quinteiro. 2009. The role of inbreeding in the extinction of a European royal dynasty. PLOS ONE 4 (4).
Andersson, M. 1982. Female choice selects for extreme tail length in a widowbird. Nature 299 (5886): 818–820.
Archer, J. 2000. Sex differences in aggression between heterosexual partners: a meta-analytic review. Psychological Bulletin 126 (5): 651–680.
———. 2006. Testosterone and human aggression: an evaluation of the challenge hypothesis. Neuroscience and Biobehavioral Reviews 30 (3): 319–345.
Arnqvist, G., and L. Rowe. 2002. Correlated evolution of male and female morphologies in water striders. Evolution 56 (5): 936–947.
Artiss, T., and K. Martin. 1995. Male vigilance in white-tailed ptarmigan, Lagopus leucurus: mate guarding or predator detection? Animal Behaviour 49 (5): 1249–1258.
Asprey, R. B. 2001. The Rise of Napoleon Bonaparte. New York: Basic Books.
Backwell, P. R. Y., J. H. Christy, S. R. Telford, M. D. Jennions, and N. I. Passmore. 2000. Dishonest signalling in a fiddler crab. Proceedings of the Royal Society B (1444): 719–724.
Barr, A., A. Bryan, and D. T. Kenrick. 2002. Sexual peak: socially shared cognitions about desire, frequency, and satisfaction in men and women. Personal Relationships 9 (3): 287–299.
Beck, D. M., M. A. Pinsk, and S. Kastner. 2005. Symmetry perception in humans and macaques. Trends in Cognitive Sciences 9 (9): 405–406.
Becker, E. A., S. Petruno, and C. A. Marler. 2012. A comparison of scent marking between a monogamous and promiscuous species of Peromyscus: pair bonded males do not advertise to novel females. PLOS ONE 7 (2).
Bee, M. A., S. A. Perrill, and P. C. Owen. 2000. Male green frogs lower the pitch of acoustic signals in defense of territories: a possible dishonest signal of size? Behavioral Ecology 11 (2): 169–177.
Bekoff, M. 1995. Play signals as punctuation: the structure of social play in canids. Behaviour 132: 419–429.
Belluscio, L., G. Koentges, R. Axel, and C. Dulac. 1999. A map of pheromone receptor activation in the mammalian brain. Cell 97: 209–220.
Bergsten, J., and K. B. Miller. 2007. Phylogeny of diving beetles reveals a coevolutionary arms race between the sexes. PLOS ONE 2: e522.
Berry, D. S. 2000. Attractiveness, attraction, and sexual selection: evolutionary perspectives on the form and function of physical attractiveness. Advances in Experimental Social Psychology 32: 273–342.
Beydoun, H., and A. F. Saftlas. 2004. Association of human leukocyte antigen sharing with recurrent spontaneous abortions. Tissue Antigens 65: 123–135.
Birkhead, T. R., and A. P. Moller. 1993. Sexual selection and the temporal separation of reproductive events: sperm storage data from reptiles, birds, and mammals. Biological Journal of the Linnean Society 50 (4): 295–311.
Boogert, N. J., T. W. Fawcett, and L. Lefebvre. 2011. Mate choice for cognitive traits: a review of the evidence in nonhuman vertebrates. Behavioral Ecology 22 (3): 447–459.
Borries, C., K. Launhardt, C. Epplen, J. T. Epplen, and P. Winkler. 1999. DNA analyses support the hypothesis that infanticide is adaptive in langur monkeys. Proceedings of the Royal Society B 266 (1422): 901–904.
Boulton, R. A., and C. Ross. 2013. Measuring facial symmetry in the wild: a case study in Olive Baboons (Papio anubis). Behavioral Ecology and Sociobiology 67 (4): 699–707.
Bowen, B. W. 2007. Sexual harassment by a male green turtle (Chelonia mydas). Marine Turtle Newsletter. Dostupné z: http://www.seaturtle.org/mtn/archives/mtn117/mtn117p10.shtml?nocount [vid. 2014-02-20].
Bowman, E. A. 2010. An explanation for the shape of the human penis. Archives of Sexual Behavior 39 (2): 216.
Brand, R. J., A. Bonatsos, R. D’Orazio, and H. DeShong. 2012. What is beautiful is good, even online: correlations between photo attractiveness and text attractiveness in men’s online dating profiles. Computers in Human Behavior 28 (1): 166–170.
Brand, R. J., C. M. Markey, A. Mills, and S. D. Hodges. 2007. Sex differences in self-reported infidelity and its correlates. Sex Roles 57 (1–2): 101–109.
Brennan, P. A., and K. M. Kendrick. 2006. Mammalian social odours: attraction and individual recognition. Philosophical Transactions of the Royal Society B 361 (1476): 2061–2078.
Brennan, P. L. R., R. O. Prum, K. G McCracken, M. D. Sorenson, R. E. Wilson, and T. R. Birkhead. 2007. Coevolution of male and female genital morphology in waterfowl. PLOS ONE 2 (5): e418.
Breuer, T., A. M. Robbins, C. Boesch, and M. M. Robbins. 2012. Phenotypic correlates of male reproductive success in western gorillas. Journal of Human Evolution 62 (4): 466–472.
Brosnan, S. F., and F. B. M. de Waal. 2003. Monkeys reject unequal pay. Nature 425 (6955): 297–299.
Brouwer, E. C., B. M. Harris, and T. Sonomi. 1998. Gender Analysis in Papua New Guinea. Washington, DC: World Bank.
Burbank, V. K. 1987. Female aggression in cross-cultural perspective. Cross-Cultural Research 21 (1–4): 70–100.
Burley, N. 1985. Leg-band color and mortality patterns in captive breeding populations of zebra finches. Auk 102 (3): 647–651.
———. 1986a. Sex-ratio manipulation in color-banded populations of zebra finches. Evolution 40 (6): 1191–1206.
———. 1986b. Sexual selection for aesthetic traits in species with biparental care. American Naturalist 127 (4): 415–445.
Buss, D. M. 1989. Sex-differences in human mate preferences: evolutionary hypothesis tested in 37 cultures. Behavioral and Brain Sciences 12 (1): 1–14.
Buss, D. M., and D. P. Schmitt. 1993. Sexual strategies theory: an evolutionary perspective on human mating. Psychological Review 100 (2): 204–232.
Buss, D. M., and T. K. Shackelford. 1997. Susceptibility to infidelity in the first year of marriage. Journal of Research in Personality 31 (2): 193–221. Campbell, Anne. 2008. The morning after the night before. Human Nature 19 (2): 157–173.
Carpenter, C. C. 1977. Communication and displays of snakes. American Zoologist 17 (1): 217–223.
———. 1986. An inventory of combat rituals in snakes. Smithsonian Herpetological Information Service: 1–18.
Carrieri, V., and M. De Paola. 2012. Height and subjective well-being in Italy. Economics and Human Biology 10 (3): 289–298.
Carter, G, G., and G. S. Wilkinson. 2013. Food sharing in vampire bats: reciprocal help predicts donations more than relatedness or harassment. Proceedings of the Royal Society B 280 (1753): 1–6.
Catoni, C., A. Peters, and H. M. Schaefer. 2009. Dietary flavonoids enhance conspicuousness of a melanin-based trait in male blackcaps but not of the female homologous trait or of sexually monochromatic traits. Journal of Evolutionary Biology 22 (8): 1649–1657.
Cerda-Flores, R. M., S. A. Barton, L. F. Marty-Gonzalez, F. Rivas, and R. Chakraborty. 1999. Estimation of nonpaternity in the Mexican population of Nuevo Leon: a validation study with blood group markers. American Journal of Physical Anthropology 109 (3): 281–293.
Chamorro-Florescano, I. A., M. E. Favila, and R. Macias-Ordonez. 2011. Ownership, size, and reproductive status affect the outcome of food ball contests in a dung roller beetle: when do enemies share? Evolutionary Ecology 25 (2): 277–289.
Chapman, D. D., M. S. Shivji, E. Louis, J. Sommer, H. Fletcher, and P. A. Prodohl. 2007. Virgin birth in a hammerhead shark. Biology Letters 3 (4): 425–427.
Chase, I. D., D. Bartolomeo, L. A. Dugatkin. 1994. Aggressive interactions and inter-contest interval: how long do winners keep winning? Animal Behaviour 48: 393–400.
Chen, M. K., V. Lakshminarayanan, and L. R. Santos. 2006. How basic are behavioral biases? Evidence from capuchin monkey trading behavior. Journal of Political Economy 114 (3): 517–537.
Chesh, A. S., K. E. Mabry, B. Keane, D. A. Noe, and N. G. Solomon. 2012. Are body mass and parasite load related to social partnerships and mating in Microtus ochrogaster? Journal of Mammalogy 93 (1): 229–238.
Chevalier-Skolnikoff, S. 1974. Male-female, female-female, and male-male sexual behavior in stumptail monkey, with special attention to female orgasm. Archives of Sexual Behavior 3 (2): 95–116.
Clutton-Brock, T., and K. McAuliffe. 2009. Female mate choice in mammals. Quarterly Review of Biology 84 (1): 3–27.
Connor, R. C., R. A. Smolker, and A. F. Richards. 1992. Two levels of alliance formation among male bottlenose dolphins (Tursiops sp). Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 89 (3): 987–990.
Conradt, L., and C. List. 2009. Group decisions in humans and animals: a survey. Philosophical Transactions of the Royal Society B 364 (1518): 719–742.
Conradt, L., and T. J. Roper. 2005. Consensus decision making in animals. Trends in Ecology and Evolution 20 (8): 449–456.
Constant, N., D. Valbuena, and C. C. Rittschof. 2011. Male contest investment changes with male body size but not female quality in the spider Nephila clavipes. Behavioural Processes 87 (2): 218–223.
Copen, C. E., K. Daniels, J. Vespa, and W. D. Mosher. 2012. First marriages in the United States: data from the 2006–2010 national survey of family growth. National Health Statistics Reports (49): 1–21.
Courtiol, A., S. Picq, B. Godelle, M. Raymond, and J. B. Ferdy. 2010. From preferred to actual mate characteristics: the case of human body shape. PLOS ONE 5 (9): e13010.
Cronk, L., and B. Dunham. 2007. Amounts spent on engagement rings reflect aspects of male and female mate quality. Human Nature 18 (4): 329–333.
Currey, J. D., T. Landete-Castillejos, J. Estevez, F. Ceacero, A. Olguin, A. Garcia, and L. Gallego. 2009. The mechanical properties of red deer antler bone when used in fighting. Journal of Experimental Biology 212 (24): 3985–3993.
Cuthill, I. C., S. Hunt, C. Cleary, and C. Clark. 1997. Colour bands, dominance, and body mass regulation in male zebra finches (Taeniopygia guttata). Proceedings of the Royal Society B 264 (1384): 1093–1099.
Danel, D. P., P. Fedurek, V. Coetzee, I. D. Stephen, N. Nowak, M. Stirrat, D. I. Perrett, and T. K. Saxton. 2012. A cross-cultural comparison of population-specific face shape preferences (Homo sapiens). Ethology 118 (12): 1173–1181.
Darden, S. K, and D. P. Croft. 2008. Male harassment drives females to alter habitat use and leads to segregation of the sexes. Biology Letters 4 (5): 449–451.
Darden, S. K., and L. Watts. 2011. Male sexual harassment alters female social behaviour towards other females. Biology Letters 8 (2): 186–188. de Solla, S. R., M. Portelli, H. Spiro, and R. J. Brooks. 2001. Penis displays of common snapping turtles (Chelydra serpentina) in response to handling: defensive or displacement behaviour? Chelonian Conservation and Biology 4: 187–189.
Decker, M. D., P. G. Parker, D. J. Minchella, and K. N. Rabenold. 1993. Monogamy in black vultures: genetic evidence from DNA fingerprinting. Behavioral Ecology 4 (1): 29–35.
Deinert, E. I. 2003. Sexual selection in Heliconius hewitsoni, a pupal mating butterfly. In Ecology and Evolution Taking Flight: Butterflies as Model Study Systems, edited by C. L. Boggs, P. R. Ehrlich, and W. B. Watt. Chicago: University of Chicago Press.
del Cerro, S., S. Merino, J. Martinez-de la Puente, E. Lobato, R. Ruiz-de-Castaneda, J. Rivero-de Aguilar, J. Martinez, J. Morales, G. Tomas, and J. Moreno. 2010. Carotenoid-based plumage colouration is associated with blood parasite richness and stress protein levels in blue tits (Cyanistes caeruleus). Oecologia 162 (4): 825–835.
Diamond, J. M. 1986. Ethnic differences: variation in human testis size. Nature 320 (6062): 488–489.
Dingemanse, N. J., C. Both, P. J. Drent, and J. M. Tinbergen. 2004. Fitness consequences of avian personalities in a fluctuating environment. Proceedings of the Royal Society B 271 (1541): 847–852.
Dixson, B. J., and R. C. Brooks. 2013. The role of facial hair in women’s perceptions of men’s attractiveness, health, masculinity, and parenting abilities. Evolution and Human Behavior 34 (3): 236–241.
Dixson, B. J., A. F. Dixson, P. J. Bishop, and A. Parish. 2010a. Human physique and sexual attractiveness in men and women: a New Zealand–US comparative study. Archives of Sexual Behavior 39 (3): 798–806.
Dixson, B. J., G. M. Grimshaw, W. L. Linklater, and A. F. Dixson. 2010b. Watching the hourglass: eye-tracking reveals men’s appreciation of the female form. Human Nature 21 (4): 355–370.
———. 2011a. Eye-tracking of men’s preferences for waist-to-hip ratio and breast size of women. Archives of Sexual Behavior 40 (1): 43–50.
Dixson, B. J., J. C. Tam, and M. Awasthy. 2013. Do women’s preferences for men’s facial hair change with reproductive status? Behavioral Ecology 24 (3): 708–716.
Dixson, B. J., and P. L. Vasey. 2012. Beards augment perceptions of men’s age, social status, and aggressiveness, but not attractiveness. Behavioral Ecology 23 (3): 481–490.
Dixson, B. J., P. L. Vasey, K. Sagata, N. Sibanda, W. L. Linklater, and A. F.
Dixson. 2011b. Men’s preferences for women’s breast morphology in New Zealand, Samoa, and Papua New Guinea. Archives of Sexual Behavior 40 (6): 1271–1279.
Doucet, S. M., and R. Montgomerie. 2003. Multiple sexual ornaments in satin bowerbirds: ultraviolet plumage and bowers signal different aspects of male quality. Behavioral Ecology 14 (4): 503–509.
Doutrelant, C., A. Gregoire, N. Grnac, D. Gomez, M. M. Lambrechts, and P. Perret. 2008. Female coloration indicates female reproductive capacity in blue tits. Journal of Evolutionary Biology 21 (1): 226–233.
Driller, C., D. Perwitasari-Farajallah, H. Zischler, and S. Merker. 2009. The social system of Lariang tarsiers (Tarsius lariang) as revealed by genetic analyses. International Journal of Primatology 30 (2): 267–281.
Duffy, K. G., R. W. Wrangham, and J. B. Silk. 2007. Male chimpanzees exchange political support for mating opportunities. Current Biology 17 (15): R586–R587.
Dunn, M. E, and J. E. Trost. 1989. Male multiple orgasms: a descriptive study. Archives of Sexual Behavior 18 (5):377–387.
Dunn, P. O., and A. Cockburn. 1999. Extrapair mate choice and honest signaling in cooperatively breeding superb fairy-wrens. Evolution 53 (3): 938–946. Economist. 2003. The right to be beautiful. Economist: May 22, 2003.
Elwood, R. W., R. M. E. Pothanikat, and M. Briffa. 2006. Honest and dishonest displays, motivational state, and subsequent decisions in hermit crab shell fights. Animal Behaviour 72: 853–859.
Emlen, S. T., and P. H. Wrege. 2004. Size dimorphism, intrasexual competition, and sexual selection in wattled jacana (Jacana jacana), a sex-role-reversed shorebird in Panama. Auk 121 (2): 391–403.
Epstein, R. 2007. The truth about online dating. Scientific American Mind 18: 28–35.
Evans, S., N. Neave, and D. Wakelin. 2006. Relationships between vocal characteristics and body size and shape in human males: an evolutionary explanation for a deep male voice. Biological Psychology 72 (2): 160–163.
Fan J., W. Dai, F. Liu, and J. Wu. 2005. Visual perception of male body attractiveness. Proceedings of the Royal Society B 272: 219–226.
Farmer, D. C., and C. J. Barnard. 2000. Fluctuating asymmetry and sperm transfer in male decorated field crickets (Gryllodes sigillatus). Behavioral
Ecology and Sociobiology 47: 287–292.
Fedy, B. C., and T. E. Martin. 2009. Male songbirds provide indirect parental care by guarding females during incubation. Behavioral Ecology 20 (5): 1034–1038.
Firman, R. C., L. W. Simmons, J. M. Cummins, and P. L. Matson. 2003. Are body fluctuating asymmetry and the ratio of 2nd to 4th digit length reliable predictors of semen quality? Human Reproduction 18 (4): 808–812.
Flinn, M. V. 1988. Mate guarding in a Caribbean village. Ethology and Sociobiology 9 (1): 1–28.
Francis, C. D., and J. R. Barber. 2013. A framework for understanding noise impacts on wildlife: an urgent conservation priority. Frontiers in Ecology and the Environment 11 (6): 305–313.
Funston, P. J., M. G. L. Mills, P. R. K. Richardson, and A. S. van Jaarsveld. 2003. Reduced dispersal and opportunistic territory acquisition in male lions (Panthera leo). Journal of Zoology 259: 131–142.
Fuxjager, M. J., G. Mast, E. A. Becker, and C. A. Marler. 2009. The “home advantage” is necessary for a full winner effect and changes in postencounter testosterone. Hormones and Behavior 56 (2): 214–219.
Gadagkar, R. 2003. Is the peacock merely beautiful or also honest? Current Science 85 (7): 1012–1020.
Galeotti, P., R. Sacchi, and V. Vicario. 2005. Fluctuating asymmetry in body traits increases predation risks: tawny owl selection against asymmetric woodmice. Evolutionary Ecology 19 (4): 405–418.
Gallup, G. G., R. L. Burch, and T. J. B. Mitchell. 2006. Semen displacement as a sperm competition strategy: multiple mating, self-semen displacement, and timing of in-pair copulations. Human Nature 17 (3): 253–264.
Gallup, G. G., R. L. Burch, M. L. Zappieri, R. A. Parvez, M. L. Stockwell, and J. A. Davis. 2003. The human penis as a semen displacement device. Evolution and Human Behavior 24 (4): 277–289.
Gallup, G. G., R. L. Burch, and S. Platek. 2002. Does semen contain antidepressant properties? Archives of Sexual Behavior 39: 289–291.
Galvan, I., C. Alonso-Alvarez, and J. J. Negro. 2012. Relationships between hair melanization, glutathione levels, and senescence in wild boars. Physiological and Biochemical Zoology 85 (4): 332–347.
Garcia, J. R., C. Reiber, S. G. Massey, and A. M. Merriwether. 2012. Sexual hookup culture: a review. Review of General Psychology 16 (2): 161–176.
Garcia-Navas, V., E. S. Ferrer, and J. J. Sanz. 2012. Plumage yellowness predicts foraging ability in the blue tit Cyanistes caeruleus. Biological Journal of the Linnean Society 106 (2): 418–429.
Garver-Apgar, C., S. W. Gangestad, R. Thornhill, R. D. Miller, and J. J. Olp. 2006. Major histocompatibility complex alleles, sexual responsivity, and unfaithfulness in romantic couples. Psychological Science 7 (10): 830–835.
Gates, H. 2001. Footloose in Fujian: economic correlates of footbinding. Comparative Studies in Society and History 43 (1): 130–148.
Gemeno, C., and J. Claramunt. 2006. Sexual approach in the praying mantid Mantis religiosa (L.). Journal of Insect Behavior 19 (6): 731–740.
Georgiadis, J. R., M. L. Kringelbach, and J. G. Pfaus. 2012. Sex for fun: a synthesis of human and animal neurobiology. Nature Reviews Urology 9 (9): 486–498.
Gersick, A. S., N. Snyder-Mackler, and D. J. White. 2012. Ontogeny of social skills: social complexity improves mating and competitive strategies in male brown-headed cowbirds. Animal Behaviour 83 (5): 1171–1177.
Getz, L. L., C. S. Carter, and L. Gavish. 1981. The mating system of the prairie vole, Microtus ochrogaster: field and laboratory evidence for pair-bonding. Behavioral Ecology and Sociobiology 8 (3): 189–194.
Gomendio, M., J. Cassinello, and E. R. S. Roldan. 2000. A comparative study of ejaculate traits in three endangered ungulates with different levels of inbreeding: fluctuating asymmetry as an indicator of reproductive and genetic stress. Proceedings of the Royal Society B 267: 875–882.
Gomes, C. M., and C. Boesch. 2009. Wild chimpanzees exchange meat for sex on a long-term basis. PLOS ONE 4 (4).
Gonzalez-Solis, J., P. H. Becker, and H. Wendeln. 1999. Divorce and asynchronous arrival in common terns, Sterna hirundo. Animal Behaviour 58: 1123–1129.
Gosselin, C. 1984. Hair loss, personality, and attitudes. Personality and Individual Differences 5 (3): 365–369.
Gottman, J. M., and C. I. Notarius. 2000. Decade review: observing marital interaction. Journal of Marriage and the Family 62 (4): 927–947.
Grafe, T. U., and J. H. Bitz. 2003. The functions of duetting in the tropical boubou (Laniarius aethiopicus): experimental evidence for territorial defence. Animal Behaviour 68 (1): 193–201.
Grafe, T. U., J. H. Bitz, and M. Wink. 2004. Song repertoire and duetting behaviour of the tropical boubou, Laniarius aethiopicus. Animal Behaviour 68 (1): 181–191.
Greening, D. J. 2007. Frequent ejaculation: a pilot study of changes in sperm DNA damage and semen parameters using daily ejaculation. Fertility and Sterility 88: S19–S20.
Greiling, H., and D. M. Buss. 2000. Women’s sexual strategies: the hidden dimension of extra-pair mating. Personality and Individual Differences 28 (5): 929–963.
Groscolas, R. 1986. Changes in body mass, body temperature, and plasma fuel levels during the natural breeding fast in male and female emperor penguins Aptenodytes forsteri. Journal of Comparative Physiology B 156 (4): 521–527.
Grupper, J. (director). 2005. Anatomy of Sex [documentary]. United States: Discovery Channel.
Gumert, M. D. 2007. Payment for sex in a macaque mating market. Animal Behaviour 74 (6): 1655–1667.
Gunderson, E. K. 1965. Body size, self-evaluation, and military effectiveness. Journal of Personality and Social Psychology 2 (6): 902–906.
Haimoff, E. H. 1981. Video analysis of siamang (Hylobates syndactylus) songs. Behaviour 76: 128–151.
Hale, M. L., M. H. Verduijn, A. P. Moller, K. Wolff, and M. Petrie. 2009. Is the peacock’s train an honest signal of genetic quality at the major histocompatibility complex? Journal of Evolutionary Biology 22 (6): 1284–1294.
Hall, M. L., and A. Peters. 2008. Coordination between the sexes for territorial defence in a duetting fairy-wren. Animal Behaviour 76: 65–73.
Hamilton, J. B. 1942. Male hormone stimulation is a prerequisite and an incitant in common baldness. American Journal of Anatomy 71: 451–480.
Hampton, K. J., K. A. Hughes, and A. E. Houde. 2009. The allure of the distinctive: reduced sexual responsiveness of female guppies to “redundant” male colour patterns. Ethology 115 (5): 475–481.
Han, C. S., and P. G. Jablonski. 2009. Female genitalia concealment promotes intimate male courtship in a water strider. PLOS ONE 4: e5793.
Hansen K. 2007. Hair or bare? The history of American women and hair removal, 1914–1934 (unpublished senior thesis in American Studies, Barnard College, Columbia University), Dostupné z: http://history.barnard.edu/sites/ default/files/inline/kirstenhansenthesis.pdf [vid. 2014-02-19].
Harano, T., N. Sato, and T. Miyatake. 2012. Effects of female and male size on female mating and remating decisions in a bean beetle. Journal of Ethology 30 (3): 337–343.
Harris, C. R. 2003. A review of sex differences in sexual jealousy, including self-report data, psychophysiological responses, interpersonal violence, and morbid jealousy. Personality and Social Psychology Review 7 (2): 102–128.
Harrison, Y., and J. A. Horne. 1997. Sleep deprivation affects speech. Sleep 20 (10): 871–878.
———. 2000. The impact of sleep deprivation on decision making: a review. Journal of Experimental Psychology: Applied 6 (3): 236.
Havlicek, J., and S. C. Roberts. 2009. MHC-correlated mate choice in humans: a review. Psychoneuroendocrinology 34: 497–512.
Hawton, K. 2000. Sex and suicide: gender differences in suicidal behaviour. British Journal of Psychiatry 177 (6): 484–485.
Heffner, L. J. 2004. Advanced maternal age: how old is too old? New England Journal of Medicine 351 (19): 1927–1929.
Hendrie, C. A., and G. Brewer. 2012. Evidence to suggest that teeth act as human ornament displays signalling mate quality. PLOS ONE 7 (7).
Hill, G. E., and K. J. McGraw. 2003. Melanin, nutrition, and the lion’s mane. Science 299 (5607): 660.
Hill, R., and R. Barton. 2005. Psychology: red enhances human performance in contests. Nature 435 (7040): 293.
Hindwood, K. A. 1948. The use of flower petals in courtship displays. Emu 47: 389–391.
Hinsz, V. B., C. J. Stoesser, and D. C. Matz. 2013. The Intermingling of social and evolutionary psychology influences on hair color preferences. Current Psychology 32 (2): 136–149.
Hitsch, G. J., A. Hortacsu, and D. Ariely. 2006. What makes you click? Mate preferences and matching outcomes in online dating. MIT Sloan Paper No. 4603-06.
Hoch, J. M. 2010. Effects of crowding and wave exposure on penis morphology of the acorn barnacle, Semibalanus balanoides. Marine Biology 157 (12): 2783–2789.
Hoefler, C. D., J. A. Moore, K. T. Reynolds, and A. L. Rypstra. 2010. The effect of experience on male courtship and mating behaviors in a cellar spider. American Midland Naturalist 163 (2): 255–268.
Hogstad, O. 1992. Mate protection in alpha pairs of wintering willow tits, Parus montanus. Animal Behaviour 43 (2): 323–328.
Hotzy, C., and G. Arnqvist. 2009. Sperm competition favors harmful males in seed beetles. Current Biology 19 (5): 404–407.
Huchard, E., A. Baniel, S. Schliehe-Diecks, and P. M. Kappeler. 2013. MHCdisassortative mate choice and inbreeding avoidance in a solitary primate. Molecular Ecology 22 (15): 4071–4086.
Huck, U. W., E. M. Banks, and C. B. Coopersmith. 1984. Social olfaction in male brown lemmings (Lemmus sibiricus=trimucronatus) and collared lemmings (Dicrostonyx groenlandicus): 2. Discrimination of mated and unmated females. Journal of Comparative Psychology 98 (1): 60–65.
Huffard, C. L, R. L. Caldwell, and F. Boneka. 2008. Mating behavior of Abdopus aculeatus (d’Orbigny 1834) (Cephalopoda: Octopodidae) in the wild. Marine Biology 154 (2): 353–362.
Hughes, Susan M., and Daniel J. Kruger. 2011. Sex differences in post-coital behaviors in long- and short-term mating: an evolutionary perspective. The Journal of Sex Research 48 (5): 496–505.
Hugill, N., B. Fink, and N. Neave. 2010. The role of human body movements in mate selection. Evolutionary Psychology 8 (1): 66–89.
Hugill, N., B. Fink, N. Neave, and H. Seydel. 2009. Men’s physical strength is associated with women’s perceptions of their dancing ability. Personality and Individual Differences 47 (5): 527–530.
Hume, D. K., and R. Montgomerie. 2001. Facial attractiveness signals different aspects of “quality” in women and men. Evolution and Human Behavior 22 (2): 93–112.
Hunt, M. K., C. J. Nicholls, R. J. Wood, A. P. Rendon, and A. S. Gilburn. 2004. Sexual selection for symmetrical male medflies (Diptera: Tephritidae) confirmed in the field. Biological Journal of the Linnean Society 81 (3): 347–355.
Hunt, M. K., E. A. Roux, R. J. Wood, and A. S. Gilburn. 2002. The effect of Suprafronto- orbital (SFO) bristle removal on male mating success in the Mediterranean fruit fly (Diptera: Tephritidae). Florida Entomologist 85 (1): 83–88.
Hunter, E. M, and S. L. Davis. 1998. Female Adélie penguins acquire nest material from extrapair males after engaging in extrapair copulations. Auk 2: 526–528.
Huyvaert, K. P., D. J. Anderson, and P. G. Parker. 2006. Mate opportunity hypothesis and extrapair paternity in waved albatrosses (Phoebastria irrorata). Auk 123 (2): 524–536.
Jacob, A., S. Nussle, A. Britschgi, G. Evanno, R. Mueller, and C. Wedekind. 2007. Male dominance linked to size and age, but not to “good genes” in brown trout (Salmo trutta). BMC Evolutionary Biology 7.
Jamieson, I. 1995. Female fish prefer to spawn in nests with eggs for reasons of mate choice copying or egg survival. American Naturalist 145 (5): 824–832.
Johnstone, R. A., and L. Keller. 2000. How males can gain by harming their mates: sexual conflict, seminal toxins, and the cost of mating. American Naturalist 156 (4): 368–377.
Kamo, Y. 2000. “He said, she said”: assessing discrepancies in husbands’ and wives’ reports on the division of household labor. Social Science Research 29 (4): 459–476.
Kasumovic, M. M., D. O. Elias, D. Punzalan, A. C. Mason, and M. C. B. Andrade. 2009. Experience affects the outcome of agonistic contests without affecting the selective advantage of size. Animal Behaviour 77 (6): 1533–1538.
Kasumovic, M. M., D. O. Elias, S. Sivalinghem, A. C. Mason, and M. C. B. Andrade. 2010. Examination of prior contest experience and the retention of winner and loser effects. Behavioral Ecology 21 (2): 404–409.
Kaufmann, J. H. 1975. Field observations of social behaviour of eastern grey kangaroo, Macropus giganteus. Animal Behaviour 23 (February): 214–221.
Keagy, J, J. F. Savard, and G. Borgia. 2009. Male satin bowerbird problemsolving ability predicts mating success. Animal Behaviour 78 (4): 809–817.
———. 2011. Complex relationship between multiple measures of cognitive ability and male mating success in satin bowerbirds, Ptilonorhynchus violaceus. Animal Behaviour 81: 1063–1070.
Kemp, D. J., and C. Wiklund. 2001. Fighting without weaponry: a review of male-male contest competition in butterflies. Behavioral Ecology and Sociobiology 49 (6): 429–442.
Khan, S. A., W. J. Levine, S. D. Dobson, and J. D. Kralik. 2011. Red signals dominance in male rhesus macaques. Psychological Science 22 (8): 1001–1003.
Kitchen, A. M., E. M. Gese, L. P. Waits, S. M. Karki, and E. R. Schauster. 2006. Multiple breeding strategies in the swift fox, Vulpes velox. Animal Behaviour 71: 1029–1038.
Klein, B. A., A. Klein, M. K. Wray, U. G. Mueller, and T. D. Seeley. 2010. Sleep deprivation impairs precision of waggle dance signaling in honey bees. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 107 (52): 22705–22709.
Knott, C. D., M. E. Thompson, R. M. Stumpf, and M. H. McIntyre. 2010. Female reproductive strategies in orangutans, evidence for female choice and counterstrategies to infanticide in a species with frequent sexual coercion. Proceedings of the Royal Society B 277: 105–113.
Koeniger, N., and G. Koeniger. 2007. Mating flight duration of Apis mellifera queens: as short as possible, as long as necessary. Apidologie 38: 606–611.
Koprowski, J. L.1992. Removal of copulatory plugs by female tree squirrels. Journal of Mammalogy 73 (3): 572–576.
Kraaijeveld, K., M. Ming, J. Komdeur, and R. A. Mulder. 2007. Offspring sex ratios in relation to mutual ornamentation and extra-pair paternity in the black swan Cygnus atratus. Ibis 149 (1): 79–85.
Kraak, S. B. M., and F. J. Weissing. 1996. Female preference for nests with many eggs: a cost-benefit analysis of female choice in fish with paternal care. Behavioral Ecology 7 (3): 353–361.
Kruger, D. J., and R. M. Nesse. 2006. An evolutionary life-history framework for understanding sex differences in human mortality rates. Human nature 17 (1): 74–97.
Lanuza, E., A. Novejarque, J. Martinez-Ricos, J. Martinez-Hernandez, C. Agustin-Pavon, and F. Martinez-Garcia. 2008. Sexual pheromones and the evolution of the reward system of the brain: the chemosensory function of the amygdala. Brain Research Bulletin 75 (2–4): 460–466.
Lawrence, S. E. 1992. Sexual cannibalism in the praying mantid, Mantis religiosa: a field study. Animal Behaviour 43 (4): 569–583.
LeBas, N. R., and L. R. Hockham. 2005. An invasion of cheats: the evolution of worthless nuptial gifts. Current Biology 15 (1): 64–67.
Le Boeuf, B. J., and S. Mesnick. 1991. Sexual behavior of male northern elephant seals: I. Lethal injuries to adult females. Behaviour 116 143–162.
Lee, D. J. 2013. Homology, female orgasm, and the forgotten argument of Donald Symons. Biology and Philosophy 28 (6): 1021–1027.
Lee, K. C., and B. Ladizinski. 2013. Hair today, gone tomorrow: the abandonment of body hair by American women. Journal of American Dermatology 149 (2): 208.
Leffelaar, D., and R. J. Robertson. 1985. Nest usurpation and female competition for breeding opportunities by tree swallows. Wilson Bulletin 97 (2): 221–224.
Le Galliard, J. F., P. S. Fitze, R. Ferrière, and J. Clobert. 2005. Sex ratio bias, male aggression, and population collapse in lizards. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 102 (50): 18231–18236.
Lemaitre, J. F., S. A. Ramm, J. L. Hurst, and P. Stockley. 2012. Sperm competition roles and ejaculate investment in a promiscuous mammal. Journal of Evolutionary Biology 25 (6): 1216–1225.
Lemasson, A., R. A. Palombit, and R. Jubin. 2008. Friendships between males and lactating females in a free-ranging group of olive baboons (Papio hamadryas anubis): evidence from playback experiments. Behavioral Ecology and Sociobiology 62 (6): 1027–1035.
Le Page, M. 2014. Testicular time bomb: older dads’ mutant sperm. New Scientist 2957, dostupné z: http://www.newscientist.com/article/mg22129570.800-testicular-time-bomb-older-dads-mutant-sperm.html?full=true#.Uw9HcBzx-Pp [vid. 2014-02-27].
Lie, H. C., L. W. Simmons, and G. Rhodes. 2010. Genetic dissimilarity, genetic diversity, and mate preferences in humans. Evolution and Human Behavior 31: 48–58.
Ligon, J. D., R. Kimball, and M. Merola-Zwartjes. 1998. Mate choice by female red junglefowl: the issues of multiple ornaments and fluctuating asymmetry. Animal Behaviour 55: 41–50.
Limbourg, T., C. A. Mateman, and C. M. Lessells. 2013. Parental care and UV coloration in blue tits: opposite correlations in males and females between provisioning rate and mate’s coloration. Journal of Avian Biology 44: 17–26.
Lindgaard, G., G. Fernandes, C. Dudekx, and J. Brown. 2006. Attention web designers: you have 50 milliseconds to make a good first impression! Behaviour and Information Technology 25 (2): 115–126.
Little, A. C., A. Paukner, R. A. Woodward, and S. J. Suomi. 2012. Facial asymmetry is negatively related to condition in female macaque monkeys. Behavioral Ecology and Sociobiology 66 (9): 1311–1318.
Little, A. C., and B. C. Jones. 2006. Attraction independent of detection suggests special mechanisms for symmetry preferences in human face perception. Proceedings of the Royal Society B 273 (1605): 3093–3099.
Little, A. C., B. C. Jones, and L. M. DeBruine. 2011. Facial attractiveness: evolutionary based research. Philosophical Transactions of the Royal Society B 366 (1571): 1638–1659.
Little, A. C., B. C. Jones, C. Waitt, B. P. Tiddeman, D. R. Feinberg, D. I. Perrett, C. L. Apicella, and F. W. Marlowe. 2008. Symmetry is related to sexual dimorphism in faces: data across culture and species. PLOS ONE 3 (5).
Lloyd, E. A. 2005. The Case of the Female Orgasm: Bias in the Science of Evolution Cambridge, MA: Harvard University Press.
Lloyd, J. E. 1984. Occurrence of aggressive mimicry in fireflies. Florida Entomologist 67 (3): 368–376.
Logue, D. M., C. Chalmers, and A. H. Gowland. 2008. The behavioural mechanisms underlying temporal coordination in black-bellied wren duets. Animal Behaviour 75: 1803–1808.
Lopez, J. K., and M. J. Fuxjager. 2012. Self-deception’s adaptive value: effects of positive thinking and the winner effect. Consciousness and Cognition 21 (1): 315–324.
Loyau, A., D. Gomez, B. T. Moureau, M. Thery, N. S. Hart, M. Saint Jalme, A. T. D. Bennett, and G. Sorci. 2007. Iridescent structurally based coloration of eyespots correlates with mating success in the peacock. Behavioral Ecology 18 (6): 1123–1131.
Loyau, A., M. Petrie, M. Saint Jalme, and G. Sorci. 2008. Do peahens not prefer peacocks with more elaborate trains? Animal Behaviour 76: E5–E9.
Mac an Ghaill, M., and C. Haywood. 2012. Understanding boys: Thinking through boys, masculinity, and suicide. Social Science and Medicine 74 (4): 482–489.
Madsen, T., B. Ujvari, M. Olsson, and R. Shine. 2005. Paternal alleles enhance female reproductive success in tropical pythons. Molecular Ecology 14 (6): 1783–1787.
Madsen, T., and R. Shine. 1993. Male mating success and body size in European grass snakes. Copeia (2): 561–564.
Madsen, T., R. Shine, J. Loman, and T. Hakansson. 1993. Determinants of mating success in male adders, Vipera berus. Animal Behaviour 45 (3): 491–499.
Magnusson, W. E. 1979. Production of an embryo by an Acrochordus javanicus isolated for 7 years. Copeia (4): 744–745.
Maness, T. J., and D. J. Anderson. 2008. Mate rotation by female choice and coercive divorce in Nazca boobies, Sula granti. Animal Behaviour 76: 1267–1277.
Manning, G. J., C. J. Cole, H. C. Dessauer, and J. M. Walker. 2005. Hybridization between parthenogenetic lizards (Aspidoscelis neomexicana) and gonochoristic lizards (Aspidoscelis sexlineata viridis) in New Mexico: ecological, morphological, cytological, and molecular context. American Museum Novitates (3492): 3–56.
Marceau, C. 1985. When whiteness meant beauty. Historia (458): 88–96.
Marler, P., A. Dufty, and R. Pickert. 1986. Vocal communication in the domestic chicken: I. Does a sender communicate information about the quality of a food referent to a receiver? Animal Behaviour 34: 188–193.
Marlowe, F. W. 2004. Mate preferences among Hadza hunter-gatherers. Human Nature 15 (4): 365–376.
Marshall, A. J. 1954. Bower birds. Biological Reviews 29: 1–45.
Massen, J. J., A. M. Overduin-de Vries, A. J. de Vos-Rouweler, B. M. Spruijt, G. G. Doxiadis, and E. H. Sterck. 2012. Male mating tactics in captive rhesus macaques (Macaca mulatta): the influence of dominance, markets, and relationship quality. International Journal of Primatology 33 (1): 73–92.
Mattle, B., and A. B. Wilson. 2009. Body size preferences in the pot-bellied seahorse Hippocampus abdominalis: choosy males and indiscriminate females. Behavioral Ecology and Sociobiology 63 (10): 1403–1410.
Mazzi, D., R. Kunzler, and T. C. M. Bakker. 2003. Female preference for symmetryin computer-animated three-spined sticklebacks, Gasterosteus aculeatus. Behavioral Ecology and Sociobiology 54 (2): 156–161.
McCracken, K. G. 2000. The 20-cm spiny penis of the Argentine lake duck (Oxyura vittata). Auk 117 (3): 820–825.
Mehl, M. R., S. Vazire, N. Ramirez-Esparza, R. B. Slatcher, and J. W. Pennebaker. 2007. Are women really more talkative than men? Science 317 (5834): 82–82.
Mendez, V., R. D. Briceno, and W. G. Eberhard. 1998. Functional significance of the capitate supra-fronto-orbital bristles of male medflies (Ceratitis capitata) (Diptera, Tephritidae). Journal of the Kansas Entomological Society 71 (2): 164–174.
Meuche, I., O. Brusa, K. E. Linsenmair, A. Keller, and H. Prohl. 2013. Only distance matters: non-choosy females in a poison frog population. Frontiers in Zoology 10.
Milinski, M., D. Külling, and R. Kettler. 1990. Tit for tat: sticklebacks (Gasterosteus aculeatus) “trusting” a cooperating partner. Behavioral Ecology 1 (1): 7–11.
Milinski, M., I. Croy, T. Hummel, and T. Boehm. 2013. Major histocompatibility complex peptide ligands as olfactory cues in human body odour assessment. Proceedings of the Royal Society B 280 (1757).
Miller, E. J., and J. H. Kaufmann. 1975. Field observations of the social behaviour of the eastern grey kangaroo, Macropus giganteu. Animal Behaviour 23: 214–221.
Mitani, J. C. 1985. Location-specific responses of gibbons (Hylobates muelleri) to male songs. Zeitschrift Fur Tierpsychologie 70 (3): 219–224.
Moen, R., and J. Pastor. 1998. A model to predict nutritional requirements for antler growth in moose. Alces 34: 58–74.
Moller, A. P., M. Soler, and R. Thornhill. 1995. Breast asymmetry, sexual selection, and human reproductive success. Ethology and Sociobiology 16 (3): 207–219.
Moncho-Bogani, J., F. Martinez-Garcia, A. Novejarque, and E. Lanuza. 2005. Attraction to sexual pheromones and associated odorants in female mice involves activation of the reward system and basolateral amygdala. European Journal of Neuroscience 21 (8): 2186–2198.
Moore, A. J., W. J. Ciccone, M. D. Breed. 1988. The influence of social experience on the behavior of male cockroaches, Nauphoeta cinerea. Journal of Insect Behavior 1: 157–168.
Morris, P. H., J. White, E. R. Morrison, and K. Fisher. 2013. High heels as supernormal stimuli: how wearing high heels affects judgements of female attractiveness. Evolution and Human Behavior 34 (3): 176–181.
Mougeot, F., L. Perez-Rodriguez, N. Sumozas, and J. Terraube. 2009. Parasites, condition, immune responsiveness, and carotenoid-based ornamentation in male red-legged partridge Alectoris rufa. Journal of Avian Biology 40 (1): 67–74.
Muehlenhard, C. L., and S. K. Shippee. 2010. Men’s and women’s reports of pretending orgasm. Journal of Sex Research 47 (6): 552–567.
Mulder, R. A. 1997. Extra-group courtship displays and other reproductive tactics of superb fairy-wrens. Australian Journal of Zoology 45 (2): 131–143.
Muller, M. N., M. E. Thompson, and R. W. Wrangham. 2006. Male chimpanzees prefer mating with old females. Current Biology 16 (22): 2234–2238.
Navara, K. J., E. M. Anderson, and M. L. Edwards. 2012. Comb size and color relate to sperm quality: a test of the phenotype-linked fertility hypothesis. Behavioral Ecology 23 (5): 1036–1041.
Neave, N., and K. Shields. 2008. The effects of facial hair manipulation on female perceptions of attractiveness, masculinity, and dominance in male faces. Personality and Individual Differences 45 (5): 373–377.
Neufeld, C. J., and R. A. Palmer. 2012. Barnacle appendage plasticity: asymmetrical response time-lags, developmental mechanics, and seasonal variation. Journal of Experimental Marine Biology and Ecology 429: 20–27.
Oakwood, M. 2000. Reproduction and demography of the northern quoll, Dasyurus hallucatus, in the lowland savanna of northern Australia. Australian Journal of Zoology 48: 519–539.
Ostner, J., L. Vigilant, J. Bhagavatula, M. Franz, and O. Schülke. 2013. Stable heterosexual associations in a promiscuous primate. Animal Behaviour 86 (3): 632–631.
Owen-Smith, N. 1993. Comparative mortality rates of male and female kudus: the costs of sexual size dimorphism. Journal of Animal Ecology 62 (3): 428–440.
Oyegbile, T. O., and C. A. Marler. 2006. Weak winner effect in a less aggressive mammal: correlations with corticosterone but not testosterone. Physiology and Behavior 89 (2): 171–179.
Packer, C. 2010. Lions. Current Biology 20 (14): R590–R591.
Pagel, M., and W. Bodmer. 2003. A naked ape would have fewer parasites. Proceedings of the Royal Society of London B 270 (Suppl. 1): S117–S119.
Palagi, E. 2008. Sharing the motivation to play: the use of signals in adult bonobos. Animal Behaviour 75 (3): 887–896.
Parga, J. A. 2003. Copulatory plug displacement evidences sperm competition in Lemur catta. International Journal of Primatology 24 (4): 889–899.
Pariser, E. C., M. M. Mariette, and S. C. Griffith. 2010. Artificial ornaments manipulate intrinsic male quality in wild-caught zebra finches (Taeniopygia guttata). Behavioral Ecology 21 (2): 264–269.
Paul, E. L., and H. A. Hayes. 2002. The casualties of “casual sex”: a qualitative exploration of the phenomenology of college students’ hookups. Journal of Social and Personal Relationships 19 (5): 639–661.
Peixoto, P. E. C., and W. W. Benson. 2012. Influence of previous residency and body mass in the territorial contests of the butterfly Hermeuptychia fallax (Lepidoptera: Satyrinae). Journal of Ethology 30 (1): 61–68.
Penn, D. J., and W. K. Potts. 1999. The evolution of mating preferences and major histocompatibility complex genes. American Naturalist 153 (2): 145–164.
Perlesz, A., J. Power, R. Brown, R. McNair, M. Schofield, M. Pitts, A. Barrett, and A. Bickerdike. 2010. Organising work and home in same-sex parented families: findings from the Work Love Play Study. Australian and New Zealand Journal of Family Therapy 31 (4): 374–391.
Peshek, D., N. Semmaknejad, D. Hoffman, and P. Foley. 2011. Preliminary evidence that the limbal ring influences facial attractiveness. Evolutionary Psychology 9 (2): 137–146.
Peterkin, A. 2002. One thousand beards: a cultural history of facial hair. Vancouver, BC: Arsenal Pulp Press.
Petersson, E., and T. Jarvi. 2001. “False orgasm” in female brown trout: trick or treat? Animal Behaviour 61: 497–501.
Petrie, M., P. Cotgreave, and T. W. Pike. 2009. Variation in the peacock’s train shows a genetic component. Genetica 135 (1): 7–11.
Pfefferle, D., P. M. West, J. Grinnell, C. Packer, and J. Fischer. 2007. Do acoustic features of lion, Panthera leo, roars reflect sex and male condition? Journal of the Acoustical Society of America 121 (6): 3947–3953.
Pflüger, L. S., E. Oberzaucher, S. Katina, I. J. Holzleitner, and K. Grammer. 2012. Cues to fertility: perceived attractiveness and facial shape predict reproductive success. Evolution and Human Behavior 33 (6): 708–714.
Pickering, S. P. C., and S. D. Berrow. 2001. Courtship behaviour of the wandering albatross Diomedea exulans at Bird Island, South Georgia. Marine Ornithology 29: 29–37.
Pines, M., and L. Swedell. 2011. Not without a fair fight: failed abductions of females in wild hamadryas baboons. Primates 52 (3): 249–252.
Pisanski, K., and D. R. Feinberg. 2013. Cross-cultural variation in mate preferences for averageness, symmetry, body size, and masculinity. Cross-Cultural Research 47 (2): 162–197.
Pitcher, T. E., B. D. Neff, F. H. Rodd, and L. Rowe. 2003. Multiple mating and sequential mate choice in guppies: females trade up. Proceedings of the Royal Society B 270 (1524): 1623–1629. Place, S. S., P. M. Todd, L. Penke, and J. B. Asendorpf. 2010. Humans show mate copying after observing real mate choices. Evolution and Human Behavior 31 (5): 320–325.
Povoledo, E., and D. Carvajal. 2012. Increasingly in Europe, suicides “by economic crisis.” New York Times, April 14.
Price, Cathy J. 2012. A review and synthesis of the first 20 years of PET and fMRI studies of heard speech, spoken language, and reading. NeuroImage 62 (2): 816–847.
Procter, D. S., A. J. Moore, and C. W. Miller. 2012. The form of sexual selection arising from male-male competition depends on the presence of females in the social environment. Journal of Evolutionary Biology 25 (5): 803–812.
Prokop, Z. M., L. Michalczyk, S. M. Drobniak, M. Herdegen, and J. Radwan. 2012. Meta-analysis suggests choosy females get sexy sons more than “good genes.” Evolution 66 (9): 2665–2673.
Prokosch, M. D., R. G. Coss, J. E. Scheib, and S. A. Blozis. 2009. Intelligence and mate choice: intelligent men are always appealing. Evolution and Human Behavior 30: 11–20.
Provost, M. P., N. F. Troje, and V. L. Quinsey. 2008. Short-term mating strategies and attraction to masculinity in point-light walkers. Evolution and Human Behavior 29 (1): 65–69.
Pruitt, J. N., and S. E. Riechert. 2012. The ecological consequences of temperament in spiders. Current Zoology 58 (4): 589–596.
Pryke, S. R., and S. Andersson. 2005. Experimental evidence for female choice and energetic costs of male tail elongation in red-collared widowbirds. Biological Journal of the Linnean Society 86 (1): 35–43.
Purcell, R., M. Pathe, and P. E. Mullen. 2001. A study of woman who stalk. American Journal of Psychiatry 158 (12): 2056–2060.
Puts, D. A. 2010. Beauty and the beast: mechanisms of sexual selection in humans. Evolution and Human Behavior 31 (3): 157–175.
Qvarnström, A., V. Blomgren, C. Wiley, and N. Svedin. 2004. Female collared flycatchers learn to prefer males with an artificial novel ornament. Behavioral Ecology 15 (4): 543–548.
Ramachandran, V. S., and S. Blakeslee. 1999. Phantoms in the Brain: Probing the Mysteries of the Human Mind. New York: William Morrow, str. 35–37.
Ratliff, K. A., and S. Oishi. 2013. Gender differences in implicit self-esteem following a romantic partner’s success or failure. Journal of Personality and Social Psychology 105 (4): 688–702.
Réale, D., P. Boussas, and J. L. Chapuis. 1996. Female-biased mortality induced by male sexual harassment in a feral sheep population. Canadian Journal of Zoology 74 (10): 1812–1818.
Reaney, L. T., J. M. Drayton, and M. D. Jennions. 2011. The role of body size and fighting experience in predicting contest behaviour in the black field cricket, Teleogryllus commodus. Behavioral Ecology and Sociobiology 65 (2): 217–225.
Reichert, M. S. 2010. Aggressive thresholds in Dendropsophus ebraccatus: habituation and sensitization to different call types. Behavioral Ecology and Sociobiology 64 (4): 529–539.
Reichert, M. S., and H. C. Gerhardt. 2011. The role of body size on the outcome, escalation, and duration of contests in the grey treefrog, Hyla versicolor. Animal Behaviour 82 (6): 1357–1366.
Ribble, D. O. 1991. The monogamous mating system of Peromyscus californicus as revealed by DNA fingerprinting. Behavioral Ecology and Sociobiology 29 (3): 161–166.
Robbins, M. B., and Jensen, G. D. 1978. Multiple orgasm in males. Journal of Sex Research 14 (1): 21–26.
Robel, R. J. 1966. Booming territory size and mating success of the greater prairie chicken (Tympanuchus cupido pinnatus). Animal Behaviour 14 (2): 328–331.
Roberts, S. C., A. Kralevich, C. Ferdenzi, T. K. Saxton, B. C. Jones, L. M. DeBruine, A. C. Little, and J. Havlicek. 2011. Body odor quality predicts behavioral attractiveness in humans. Archives of Sexual Behavior 40 (6): 1111–1117.
Roberts, S. C., L. M. Gosling, C. Vaughan, and M. Petrie. 2008. MHC-correlated odour preferences in humans and the use of oral contraceptives. Proceedings of the Royal Society B 275: 2715–2722.
Rodríguez-Muñoz, R., A. Bretman, and T. Tregenza. 2011. Guarding males protect females from predation in a wild insect. Current Biology 21 (20): 1716–1719.
Roldan, E. R. S., J. Cassinello, T. Abaigar, and M. Gomendio. 1998. Inbreeding, fluctuating asymmetry, and ejaculate quality in an endangered ungulate. Proceedings of the Royal Society B 265: 243–248.
Roney, J. R., and Z. L. Simmons. 2012. Men smelling women: null effects of exposure to ovulatory sweat on men’s testosterone. Evolutionary Psychology 10 (4): 703–713.
Rotjan, R. D., J. R. Chabot, and S. M. Lewis. 2010. Social context of shell acquisition in Coenobita clypeatus hermit crabs. Behavioral Ecology 21 (3): 639–646.
Sacco, D. F., S. G. Young, C. M. Brown, M. J. Bernstein, and K. Hugenberg. 2012. Social exclusion and female mating behavior: rejected women show strategic enhancement of short-term mating interest. Evolutionary Psychology 10 (3): 573–587.
Scharf, I., and O. Y. Martin. 2013. Same-sex sexual behavior in insects and arachnids: prevalence, causes, and consequences. Behavioral Ecology and Sociobiology 67 (11): 1719–1730.
Scheib, J. E., S. W. Gangestad, and R. Thornhill. 1999. Facial attractiveness, symmetry and, cues of good genes. Proceedings of the Royal Society B 266 (1431): 1913–1917.
Schiestl, F. P., and S. Cozzolino. 2008. Evolution of sexual mimicry in the orchid subtribe orchidinae: the role of preadaptations in the attraction of male bees as pollinators. BMC Evolutionary Biology 8.
Schiller, D., J. B. Freeman, J. P. Mitchell, J. S. Uleman, and E. A. Phelps. 2009. A neural mechanism of first impressions. Nature Neuroscience 12 (4): 508–514.
Schmitt, D. P., T. K. Shackleford, J. Duntley, W. Tooke, and D. M. Buss. 2001. The desire for sexual variety as a key to understanding basic human mating strategies. Personal Relationships 8 (4): 425–455.
Schuett, G. W. 1997. Body size and agonistic experience affect dominance and mating success in male copperheads. Animal Behaviour 54: 213–224.
Schwagmeyer, P. L., and S. J. Woontner. 1986. Scramble competition polygyny in thirteen-lined ground squirrels: the relative contributions of overt conflict and competitive mate searching. Behavioral Ecology and Sociobiology 19 (5): 359–364.
Scott, D. K. 1980. Functional aspects of the pair bond in winter in Bewick’s swans (Cygnus columbianus bewickii). Behavioral Ecology and Sociobiology 7 (4): 323–327.
Sefcek, J. A., and J. E. King. 2007. Chimpanzee facial symmetry: a biometric measure of chimpanzee health. American Journal of Primatology 69 (11): 1257–1263.
Semlitsch, R. D. 1994. Evolutionary consequences of nonrandom mating: do large males increase offspring fitness in the anuran Bufo bufo. Behavioral Ecology and Sociobiology 34 (1): 19–24.
Semple, S., and K. McComb. 1996. Behavioural deception. Trends in Ecology and Evolution 11 (10): 434–437.
Serrano-Meneses, M. A., A. Cordoba-Aguilar, V. Mendez, S. J. Layen, and T.
Szekely. 2007. Sexual size dimorphism in the American rubyspot: male body size predicts male competition and mating success. Animal Behaviour 73: 987–997.
Setchell, J. M., and E. J. Wickings. 2006. Mate choice in male mandrills (Mandrillus sphinx). Ethology 112 (1): 91–99.
Shackelford, T. K., and A. T. Goetz. 2007. Adaptation to sperm competition in humans. Current Directions in Psychological Science 16 (1): 47–50.
Shealer, D. A., J. A. Spendelow, J. S. Hatfield, and I. C. T. Nisbet. 2005. The adaptive significance of stealing in a marine bird and its relationship to parental quality. Behavioral Ecology 16 (2): 371–376.
Shelton, B. A., and D. John. 1996. The division of household labor. Annual Review of Sociology 22: 299–322.
Sherman, P. W. 1998. Animal behavior: the evolution of menopause. Nature 392 (6678): 759–61.
Shine, R., C. Gordon, and G. Terri. 1981. Mating and male combat in Australian blacksnakes, Pseudechis porphyriacus. Journal of Herpetology 15 (1): 101–107.
Shuster, S. M., and M. J. Wade. 1991. Equal mating success among male reproductive strategies in a marine isopod. Nature 350 (6319): 608–610.
Silk, J. B., P. S. Rodman, and A. Samuels. 1979. Kidnapping and spite in female infant relations of bonnet macaques. American Journal of Physical Anthropology 50 (3): 481–482.
Silk, J. B., R. M. Seyfarth, and D. L. Cheney. 1999. The structure of social relationships among female savanna baboons in Moremi Reserve, Botswana. Behaviour 136: 679–703.
Simon, Robin W., and Anne E. Barrett. 2010. Nonmarital romantic relationships and mental health in early adulthood: does the association differ for women and men? Journal of Health and Social Behavior 51 (2): 168–182.
Singh, D., B. J. Dixson, T. S. Jessop, B. Morgan, and A. F. Dixson. 2010. Crosscultural consensus for waist-hip ratio and women’s attractiveness. Evolution and Human Behavior 31 (3): 176–181.
Smith, C. L., D. A. Van Dyk, P. W. Taylor, and C. S. Evans. 2009. On the function of an enigmatic ornament: wattles increase the conspicuousness of visual displays in male fowl. Animal Behaviour 78 (6): 1433–1440.
Smuts, B. B. 1985. Sex and Friendship in Baboons. Hawthorne, NY: Aldine.
Smuts, B. B., and R. W. Smuts. 1993. Male aggression and sexual coercion of females in nonhuman primates and other mammals: evidence and theoretical implications. Advances in the Study of Behavior 22: 1–63.
Sokhi, D. S., et al. 2005. Men hear women’s melodies: male and female voices activate distinct regions in the male brain. NeuroImage 27 (3): 572–578.
Speck, F. G., and J. Witthoft. 1947. Some notable life-histories in zoological folklore. Journal of American Folklore 60 (238): 345–349.
Spoon, T. R., J. R. Millam, and D. H. Owings. 2006. The importance of mate behavioural compatibility in parenting and reproductive success by cockatiels, Nymphicus hollandicus. Animal Behaviour 71 (2): 315–326.
Squires, K. A., K. Martin, and R. I. Goudie. 2007. Vigilance behavior in the harlequin duck (Histrionicus histrionicus) during the preincubation period in Labrador: are males vigilant for self or social partner? Auk 124 (1): 242–252.
Stanik, C. E., and P. C. Ellsworth. 2010. Who cares about marrying a rich man? Intelligence and variation in women’s mate preferences. Human Nature 21: 203–217.
Starkweather, K. E., and R. Hames. 2012. A survey of non-classical polyandry. Human Nature 23 (2): 149–172.
Stewart, S., H. Stinnett, and L. B. Rosenfeld. 2000. Sex differences in desired characteristics of short-term and long-term relationship partners. Journal of Social and Personal Relationships 17 (6): 843–853.
Straus, M. A. 2004. Prevalence of violence against dating partners by male and female university students worldwide. Violence against Women 10 (7): 790–811.
Sundaresan, S. R., I. R. Fischhoff, and D. I. Rubenstein. 2007. Male harassment influences female movements and associations in Grevy’s zebra (Equus grevyi). Behavioral Ecology 18 (5): 860–865.
Sunnafrank, M., and A. Ramirez. 2004. At first sight: persistent relational effects of get-acquainted conversations. Journal of Social and Personal Relationships 21 (3): 361–379.
Svensson, P. A., T. K. Lehtonen, and B. B. M. Wong. 2012. A high aggression strategy for smaller males. PLOS ONE 7 (8): e43121.
Swami, V., R. Miller, A. Furnham, L. Penke, and M. J. Tovée. 2008. The influence of men’s sexual strategies on perceptions of women’s bodily attractiveness, health, and fertility. Personality and Individual Differences 44 (1): 98–107.
Tecot, S. R., B. D. Gerber, S. J. King, J. L. Verdolin, and P. C. Wright. 2013. Risky business: sex differences in mortality and dispersal in a polygynous, monomorphic lemur. Behavioral Ecology 24 (4): 987–996.
Tedore, C., and S. Johnsen. 2012. Weaponry, color, and contest success in the jumping spider Lyssomanes viridis. Behavioural Processes 89 (3): 203–211.
Thacker, P. D. 2004. Biological clock ticks for men, too: genetic defects linked to sperm of older fathers. Journal of the American Medical Association 291 (14): 1683–1685.
Thayer, Z. M., and S. D. Dobson. 2013. Geographic variation in chin shape challenges the universal facial attractiveness hypothesis. PLOS ONE 8 (4).
Thomas, D. W., M. B. Fenton, and R. M. Barclay. 1979. Social behavior of the little brown bat, Myotis lucifugus. Behavioral Ecology and Sociobiology 6 (2): 129–136.
Thomas, M. L. 2011. Detection of female mating status using chemical signals and cues. Biological Reviews 86 (1): 1–14.
Thornhill, R., and K. Grammer. 1999. The body and face of woman: one ornament that signals quality? Evolution and Human Behavior 20 (2): 105–120.
Thornhill, R., and S. W. Gangestad. 1999. The scent of symmetry: a human sex pheromone that signals fitness? Evolution and Human Behavior 20 (3): 175–201.
———. 2006. Facial sexual dimorphism, developmental stability, and susceptibility to disease in men and women. Evolution and Human Behavior 27 (2): 131–144.
Troisi, A., and M. Carosi. 1998. Female orgasm rate increases with male dominance in Japanese macaques. Animal Behaviour 56: 1261–1266.
Uchida, N., A. Kepecs, and Z. F. Mainen. 2006. Seeing at a glance, smelling in a whiff: rapid forms of perceptual decision making. Nature Reviews Neuroscience 7 (6): 485–491.
Valero, A., C. M. Garcia, and A. E. Magurran. 2008. Heterospecific harassment of native endangered fishes by invasive guppies in Mexico. Biology Letters 4 (2): 149–152.
Van der Jeugd, H. P., and K. B. Blaakmeer. 2001. Teenage love: the importance of trial liaisons, subadult plumage, and early pairing in barnacle geese. Animal Behaviour 62 (6): 1075–1083.
Van Dongen, S. 2012. Fluctuating asymmetry and masculinity/femininity in humans: a meta-analysis. Archives of Sexual Behavior 41 (6): 1453–1460.
VanderWaal, K. L., A. Mosser, and C. Packer. 2009. Optimal group size, dispersal decisions, and postdispersal relationships in female African lions. Animal Behaviour 77 (4): 949–954.
Van Dongen, S., R. Cornille, and L. Lens. 2009. Sex and asymmetry in humans: what is the role of developmental instability? Journal of Evolutionary Biology 22 (3): 612–622.
Vehrencamp, S. L. 1983. A model for the evolution of despotic versus egalitarian societies. Animal Behaviour 31 (August): 667–682.
Verburgt, L., M. Ferreira, and J. W. H. Ferguson. 2011. Male field cricket song reflects age, allowing females to prefer young males. Animal Behaviour 81 (1): 19–29.
Vingilis-Jaremko, L., and D. Maurer. 2013. The influence of symmetry on children’s judgments of facial attractiveness. Perception 42 (3): 302–320.
Voracek, M., M. Fisher, and T. K. Shackelford. 2009. Sex differences in subjective estimates of non-paternity rates in Austria. Archives of Sexual Behavior 38 (5): 652–656.
Wade, T. J. 2010. The relationships between symmetry and attractiveness and mating relevant decisions and behavior: a review. Symmetry 2: 1081–1098.
Waits, D. P. 1989. Infanticide in mountain gorillas: new cases and a reconsideration of the evidence. Ethology 81:1–18.
Waitt, C., and A. C. Little. 2006. Preferences for symmetry in conspecific facial shape among Macaca mulatta. International Journal of Primatology 27 (1): 133–145.
Walker, M. L., and J. G. Herndon. 2008. Menopause in nonhuman primates? Biology of Reproduction 79 (3): 398–406.
Walum, H., L. Westberg, S. Henningsson, J. M. Neiderhiser, D. Reiss, W. Igl, J. M. Ganiban, E. L. Spotts, N. L. Pedersen, E. Eriksson, and P. Lichtenstein. 2008. Genetic variation in the vasopressin receptor 1a gene (AVPR1A) associates with pair-bonding behavior in humans. Proceedings of the National Academy of Sciences 105 (37): 14153–14156.
Waynforth, D. 2007. Mate choice copying in humans. Human Nature 18 (3): 264–271.
Webberley, K. M., J. Buszko, V. Isham, and G. D. D. Hurst. 2006. Sexually transmitted disease epidemics in a natural insect population. Journal of Animal Ecology 75 (1): 33–43.
Wedekind, C., and D. Penn. 2000. MHC genes, body odours, and odour preferences. Nephrology Dialysis Transplantation 15 (9): 1269–1271.
Wedell, N., and M. G. Ritchie. 2004. Male age, mating status, and nuptial gift quality in a bushcricket. Animal Behaviour 67: 1059–1065.
Wedell, N., M. J. Gage, and G. A. Parker. 2002. Sperm competition, male prudence, and sperm-limited females. Trends in Ecology and Evolution 17 (7): 313–320.
Welling, L. L. M., L. M. DeBruine, A. C. Little, and B. C. Jones. 2009. Extraversion predicts individual differences in women’s face preferences. Personality and Individual Differences 47 (8): 996–998.
West, P. M., and C. Packer. 2002. Sexual selection, temperature, and the lion’s mane. Science 297 (5585): 1339–1343.
Whithey, A. 2013. Shaving and masculinity in eighteenth-century Britain. Journal of Eighteenth-Century Studies 36 (2): 225–243.
Willis, J., and A. Todorov. 2006. First impressions: making up your mind after a 100-ms exposure to a face. Psychological Science 17 (7): 592–598.
Winslow, J. T., N. Hastings, C. S. Carter, C. R. Harbaugh, and T. R. Insel. 1993. A role for central vasopressin in pair bonding in monogamous prairie voles.
Nature 365 (6446): 545–548.
Witte, K., and B. Caspers. 2006. Sexual imprinting on a novel blue ornament in zebra finches. Behaviour 143: 969–991.
Wolff, J. O., and D. W. Macdonald. 2004. Promiscuous females protect their offspring. Trends in Ecology and Evolution 19 (3): 127–134.
Woodroffe, R., and D. W. Macdonald. 1995. Female/female competition in European badgers Meles meles: effects on breeding success. Journal of Animal Ecology 64 (1): 12–20.
Yamada, T., K. Hara, H. Umematsu, and T. Kadowaki. 2013. Male pattern baldness and its association with coronary heart disease: a meta-analysis. BMJ Open 3.
Yasukawa, K., and W. A. Searcy. 1982. Aggression in female red-winged blackbirds: a strategy to ensure male parental investment. Behavioral Ecology and Sociobiology 11 (1): 13–17.
Yoda, K., and Y. Ropert-Coudert. 2002. A short note on an Adélie penguin feeding its own mate. Polar Biology 25 (11): 868–869.
Zuk, M., R. Thornhill, J. D. Ligon, K. Johnson, S. Austad, S. H. Ligon, N. W. Thornhill, and C. Costin. 1990. The role of male ornaments and courtship behavior in female mate choice of red jungle fowl. American Naturalist 136 (4): 459–473.

TOP