G.

385  20 

V brilantním a mnohovrstevném románu G. vypráví John Berger příběh mladého Angličana, syna Američanky a Itala, jenž zasvětil život především metodickému dobývání žen. Děj se odehrává na pozadí bouřlivých událostí konce devatenáctého a začátku válečného dvacátého století, tedy v době, kdy se rodilo moderní umění. Pikantní dobrodružství moderního Dona Juana prokládá autor krátkými politickými a historickými úvahami o tehdejším postavení žen, vnímání uměleckých děl a poezie či o bouřlivých událostech a osobnostech doby. V knize vystupují nejrůznější historické postavy, např. Italy obdivovaný vůdce Garibaldi, milánští dělníci, kteří se v roce 1898 neúspěšně pokusili rozpoutat revoluci, zdecimovaní vojáci první světové války, Gavrilo Princip a další atentátníci na Františka Ferdinanda d‘Este, peruánský aviatik Geo Chávez, který jako první přeletěl Alpy, a řada dalších. Tyto historické osobnosti a události se v textu snoubí s úvahami o sexualitě, erotice, lásce a touze, které mohou muže a ženy svazovat i osvobozovat stejně jako společenské či politické děje a události.

Koupit


Edice: Překlad: Robert Křesťan Formát: 336 stran Vydání: 1 ISBN: 978-80-7485-003-5 Rok vydání: 2013

V brilantním a mnohovrstevném románu G. vypráví John Berger příběh mladého Angličana, syna Američanky a Itala, jenž zasvětil život především metodickému dobývání žen. Děj se odehrává na pozadí bouřlivých událostí konce devatenáctého a začátku válečného dvacátého století, tedy v době, kdy se rodilo moderní umění. Pikantní dobrodružství moderního Dona Juana prokládá autor krátkými politickými a historickými úvahami o tehdejším postavení žen, vnímání uměleckých děl a poezie či o bouřlivých událostech a osobnostech doby. V knize vystupují nejrůznější historické postavy, např. Italy obdivovaný vůdce Garibaldi, milánští dělníci, kteří se v roce 1898 neúspěšně pokusili rozpoutat revoluci, zdecimovaní vojáci první světové války, Gavrilo Princip a další atentátníci na Františka Ferdinanda d‘Este, peruánský aviatik Geo Chávez, který jako první přeletěl Alpy, a řada dalších. Tyto historické osobnosti a události se v textu snoubí s úvahami o sexualitě, erotice, lásce a touze, které mohou muže a ženy svazovat i osvobozovat stejně jako společenské či politické děje a události.John Berger (1926)
je britský romanopisec, básník, výtvarný kritik, esejista, fotograf a malíř. Studoval na výtvarných akademiích v Chelsea a v Londýně. Začínal jako malíř a kritik. První román A Painter of Our Time (Malíř naší doby) napsal v roce 1958. Poté publikoval desítky dalších textů, od sociologických a uměnovědných studií po poezii. Román G. získal v roce 1972 prestižní Bookerovu cenu. V roce 2008 byl nominován na Bookerovu cenu podruhé za svůj zatím poslední román From A to X.

Česky vyšla jeho kniha esejů o výtvarném umění O pohledu v roce 2009.

Posledních 40 let žije v malé vesničce ve francouzské části Savojských Alp. 

TOP