ZAPOMNĚLI JSTE SVOJE PŘIHLAŠOVACÍ ÚDAJE?

VYTVOŘIT ÚČET

Sokrates

Člověk pro naši dobu

199 179 

Sokrates je pro dějiny filozofie důležitý především tím, že se na rozdíl od svých předchůdců (tzv. předsokratiků) soustředil na záležitosti člověka a společnosti, v níž je mu dáno žít. Zajímal se nejen o otázky etiky, lidskou duši, ženy či homosexuály, ale také o každodenní život a správu obce, například vojenskou službu či občanská práva ...

Koupit


Edice: Formát: brož,152 stran Vydání: 2 ISBN: 978-80-7485-082-0 Rok vydání: 2016

Sokrates je pro dějiny filozofie důležitý především tím, že se na rozdíl od svých předchůdců (tzv. předsokratiků) soustředil na záležitosti člověka a společnosti, v níž je mu dáno žít. Zajímal se nejen o otázky etiky, lidskou duši, ženy či homosexuály, ale také o každodenní život a správu obce, například vojenskou službu či občanská práva a povinnosti. Jak později prohlásil Cicero, právě Sokrates „snesl filozofii z nebe na zem“.

Přestože Sokrates sám nic nenapsal, prostřednictvím svých žáků položil základy dnešního evropského kritického myšlení. Nikoli náhodou bývá označován za člověka, jenž ani tak neusiloval o samotné vědění, jako spíše kladl otázky a otřásal tím, co jiní za vědění pokládají. Neboť právě zde začíná skutečná filozofie.

„Ale už je čas, abychom odešli, já na smrt, vy k životu; kdo z nás jde k lepší věci, není známo nikomu, leda bohu.“ – Obrana Sokratova

Paul Johnson

Paul Johnson (*1928) je přední britský historik a autor neobyčejně úspěšných životopisů mnoha velikánů minulosti, jako byli například Stalin, Darwin, Churchill, Sokrates, Mozart, Ježíš, Eisenhower (vyšly v nakladatelství Barrister & Principal) a bestsellerů, mimo jiné populárních Dějin 20. století, Dějin křesťanství, Dějin židovského národa, Dějin civilizací Svaté země, Dějin anglického národa, Zrození moderní doby či trilogie Intelektuálové, Tvůrci, Hrdinové (poslední dvě Barrister & Principal). Pravidelně přispívá do časopisu Forbes a v minulosti spolupracoval také s periodiky The Wall Street Journal, The New York Times a dalšími. V současnosti žije v Londýně.

p01h8rm9
TOP