Biocentrismus

Život a vědomí jako klíče k pochopení skutečné povahy vesmíru

269  215 

Tu a tam jednoduché, ale radikální myšlenky otřásaly a otřásají samotnými základy našich poznatků. Pro většinu lidí v 15. století byla představa, že Země je kulatá, naprosto nesmyslná. Konečné přijetí tohoto objevu nakonec změnilo způsob, jakým lidé vnímají sami sebe i svůj vztah ke světu.
Celá západní filozofie dnes opět prochází zásadními změnami. Podle autorů však moderní věda zatím nedokázala odpovědět na základní otázky naší existence, a nabízejí tak svou odpověď v podobě biocentrismu, který přichází s revoluční myšlenkou, že život vytváří vesmír, a ne naopak.

Není skladem


Edice: Překlad: Jiří Ogrocký Formát: 14×20,8 cm, 224 stran Vydání: 1 ISBN: 978-80-7485-068-4 Rok vydání: 2015

Tu a tam jednoduché, ale radikální myšlenky otřásaly a otřásají samotnými základy našich poznatků. Pro většinu lidí v 15. století byla představa, že Země je kulatá, naprosto nesmyslná. Konečné přijetí tohoto objevu nakonec změnilo způsob, jakým lidé vnímají sami sebe i svůj vztah ke světu.
Celá západní filozofie dnes opět prochází zásadními změnami. Podle autorů však moderní věda zatím nedokázala odpovědět na základní otázky naší existence, a nabízejí tak svou odpověď v podobě biocentrismu, který přichází s revoluční myšlenkou, že život vytváří vesmír, a ne naopak.
Ve své argumentaci důsledně vycházejí z poznatků moderní vědy – zejména kosmologie, astronomie, kvantové fyziky, teorie relativity a biologie – a úzkostlivě se vyhýbají duchovním i náboženským postojům i filosofickým sporům. Stručně a srozumitelně, a přitom erudovaně pojednávají o teoriích, jako je velký třesk, inteligentní plán, nekonečnost světů, kodaňská interpretace kvantových jevů, Einsteinova relativita atd.

„Originální a vzrušující.“

– Deepak Chopra, lékař a spisovatel, průkopník alternativní medicíny

„Je to nový pohled na starý problém naší existence. Co je nejdůležitější, donutí vás přemýšlet.“

– Donnall Thomas, držitel Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství

Co vnímáme jako realitu, je proces, který zahrnuje naše vědomí. Naše vnější a vnitřní vjemy jsou nerozuzlitelně propleteny a nelze je oddělit. Chování všech objektů je nerozpletitelně spojeno s přítomností nějakého pozorovatele. Čas nemá reálnou existenci mimo živočišné smyslové vnímání. Je to proces, jímž vnímáme změny. Prostor stejně jako čas není objekt nebo věc. Je jen další formou našeho animálního chápání a nemá nějakou nezávislou realitu. Neexistuje žádná absolutní matrice existující sama o sobě, v níž by se odehrávaly fyzikální události nezávisle na životě a vědomí.

Ve výsledku nás autoři vedou na zdánlivě nepravděpodobnou, ale nakonec nevyhnutelnou cestu, která otřese našimi základními představami o životě, čase, vesmíru, dokonce smrti.

ROBERT LANZA je považován za jednoho z nejvýznamnějších světových vědců. V současnosti je vedoucím vědeckým pracovníkem Ústavu pro vyspělé buněčné technologie a mimořádným profesorem na lékařské fakultě Wake Forest University. Má za sebou několik stovek publikací a vynálezů a dvacet vědeckých knih, mimo jiné práci Principles of Tissue Engineering a Handbook of Stem Cells a Essentials of Stem Cells Biology, které jsou uznávané jako autoritativní texty ve svém oboru.
Byl členem týmu, který jako první na světě klonoval lidské embryo, jako první začal s klonováním ohrožených druhů a dokázal, že přenos buněčného jádra může zvrátit proces stárnutí, a k tvorbě kmenových buněk použil metodu, která nevyžaduje ničení lidských embryí.
Dr. Lanza a jeho výzkumy se objevují na stránkách téměř všech světových médií a ve zprávách televizních stanic, včetně CNN, časopisů Time, Newsweek, People, stejně jako na předních stránkách New York Times, Wall Street Journal, Washington Post, Los Angeles Times a USA Today. Lanza pracoval s některými z největších myslitelů naší doby, mimo jiné i s nositeli Nobelovy ceny Gerardem Edelmanem a Rodneym Porterem. Na Harvardské univerzitě úzce spolupracoval s B. F. Skinnerem. Lanza a Skinner („otec moderního behaviorismu“) spolu publikovali řadu vědeckých článků. Pracoval také s Jonasem Salkem (objevitelem poliovakcíny) a s průkopníkem transplantací srdce Christianem Barnardem.

BOB BERMAN je nejčtenějším astronomem na světě – autorem více než jednoho tisíce publikovaných článků v časopisech jako Discover a Astronomy, kde má své měsíční sloupky. Je také astronomickým redaktorem The Old Farmer’s Almanac a autorem čtyř knih. Působí jako mimořádný profesor astronomie na Marymount College a píše a produkuje týdenní pořad rozhlasové stanice North-east Public Radio vysílaný v rámci programu Weekend Edition.

Kniha dvou z nejčtenějších amerických autorů – biologa Roberta Lanzy a astronoma Boba Bermana – je strhujícím čtením, které naprosto převrací náš po tisíce let zastávaný názor na svět.

Další informace

Hmotnost 215 g
TOP