Byli jsme Amerika

20.0 

Texas, druhá světová válka. Mladý Holanďan Dirk, který bojoval v Severní Africe v řadách německé armády, se po svém zajetí ocitá v internačním táboře pro válečné zajatce. Při práci na bavlníkové plantáži, kde musí vojáci „nadřazené rasy“ pracovat po boku někdejších černých otroků, se spřátelí s černošským nádeníkem Harrisem, ale také s jeho tajemnou nevlastní sestrou Sissy.

O více než třicet let později se stárnoucí obchodník Dirk Winter vrací do zcela jiné Ameriky. Čas neúprosně běží a hlavní hrdina přitom potřebuje najít odpověď na tolik otázek. Pronajme si auto a vyráží na cestu napříč Amerikou, jež je zároveň putováním proti proudu času, po stopách vlastní minulosti, před kterou už kdysi jednou utíkal. Kruh se uzavírá.

Před očima čtenáře se ve strhující „filmové“ mozaice, budované pečlivě v několika časových rovinách, rozvijí příběh nepravděpodobného přátelství dvou zcela odlišných mužů a jejich osudových lásek. Mnohé se postupně dovídáme, ovšem velký prostor je ponechán i čtenářově fantazii, neboť cosi zůstává nevysloveno, znepokojivě ukryto pod nánosem času.Gustaaf Peek (1975),

žije a pracuje v Amsterdamu. Debutoval románem Armin (2006). Druhý román Dover byl v roce 2008 nominován na literární cenu pro začínající nizozemské autory. V roce 2010 tuto cenu získal za svoji třetí knihu Amerika jsem já.
V roce 2011 získal za stejnou knihu další ocenění, cenu F. Bordewijka za nejlepší nizozemskou prózu roku. Na rozdíl od většiny autorů nečerpá ze svého života, ale inspiraci hledá v historických událostech, nejlépe takových, které neprávem upadají v zapomnění.


Edice: Překlad: Pavla Marková Formát: , 252 stran Vydání: 1 ISBN: 978-80-87474-84-6 Rok vydání: 2012

Texas, druhá světová válka. Mladý Holanďan Dirk, který bojoval v Severní Africe v řadách německé armády, se po svém zajetí ocitá v internačním táboře pro válečné zajatce. Při práci na bavlníkové plantáži, kde musí vojáci „nadřazené rasy“ pracovat po boku někdejších černých otroků, se spřátelí s černošským nádeníkem Harrisem, ale také s jeho tajemnou nevlastní sestrou Sissy.

O více než třicet let později se stárnoucí obchodník Dirk Winter vrací do zcela jiné Ameriky. Čas neúprosně běží a hlavní hrdina přitom potřebuje najít odpověď na tolik otázek. Pronajme si auto a vyráží na cestu napříč Amerikou, jež je zároveň putováním proti proudu času, po stopách vlastní minulosti, před kterou už kdysi jednou utíkal. Kruh se uzavírá.

Před očima čtenáře se ve strhující „filmové“ mozaice, budované pečlivě v několika časových rovinách, rozvijí příběh nepravděpodobného přátelství dvou zcela odlišných mužů a jejich osudových lásek. Mnohé se postupně dovídáme, ovšem velký prostor je ponechán i čtenářově fantazii, neboť cosi zůstává nevysloveno, znepokojivě ukryto pod nánosem času.Gustaaf Peek (1975),

žije a pracuje v Amsterdamu. Debutoval románem Armin (2006). Druhý román Dover byl v roce 2008 nominován na literární cenu pro začínající nizozemské autory. V roce 2010 tuto cenu získal za svoji třetí knihu Amerika jsem já.
V roce 2011 získal za stejnou knihu další ocenění, cenu F. Bordewijka za nejlepší nizozemskou prózu roku. Na rozdíl od většiny autorů nečerpá ze svého života, ale inspiraci hledá v historických událostech, nejlépe takových, které neprávem upadají v zapomnění.

Z recenzí

Nenapodobitelně napsaný, oduševnělý román. (NRC Handelsblad)

Brilantní třetí román.

(De Volkskrant)

Silná, místy dokonce tvrdá kniha.

(De Groene Amsterdammer)

Žhnoucí kniha.

(Trouw)

Mimořádně poutavý a dobře napsaný román.

(Het Financieele Dagblad)

TOP