Hlas Země

199  159 

Kniha poetických pohádek o přírodních cyklech, které ovlivňují svět. V každém cyklu je skrytý živel a v každém živlu jedna malá víla.


Edice: Formát: vázaná, 23×26cm, 48 stran Vydání: 1 ISBN: 978-80-7364-114-6 Rok vydání: 2020 PROMO: Otevřít v pdf

Kniha poetických pohádek o přírodních cyklech, které ovlivňují svět. V každém cyklu je skrytý živel a v každém živlu jedna malá víla.

„Kéž by se alespoň jedno dětské srdce rozhořelo láskou k přírodě a krásné literatuře!“

Příběhy Hlas Země vznikly díky louce, po které běhala malá modrooká kudrnatá holka, často špinavá, ale šťastná ve chvílích, kdy si povídala s mravenci nebo honila barevné motýly. Bylo jich tolik! Často zpívala s větrem a hladila stromy, pečovala o zahradu se svým dědou a milovala déšť. Z malé holky se stala dívka a z dívky žena, která na dlouhý čas zapomněla hladit stromy a zpívat větru. Její život posmutněl.

Až jednou jí do pokoje vletěl motýl a ona se usmála jako tenkrát a napsala mu báseň. Znovu vyšla na pole a zpívala větru a hladila stromy. Začala znovu cítit přírodu tak jako tenkrát. Všimla si, že na loukách již nejsou pestrobarevní motýli a stromy uvadají z horka a nedostatku vody, a její svět opět posmutněl.

Posmutněl, ale nezůstal stejný. Viděla a cítila to, co rozumu zůstalo utajeno. Chtěla ukázat dětem, že svět dneška nemusí být světem zítřka, když začnou brát přírodu jako zdroj života, nikoli jen jako samozřejmost. Psala tedy o zemi, vodě, větru i ohni, o vílách a vyjadřovala jimi prastaré zákonitosti přírody, které mají sloužit k zamyšlení a hlubší ekologické rozpravě o problému, který skrytý za verši z pohádky vystrkuje růžky.

Jana Margaret Šaňáková je kroměřížská rodačka. Od útlého věku byla ovlivněna svým městem, přírodou, uměním a literaturou. Celé dětství rozvíjela svůj výtvarný potenciál, který posléze zavrhla a snažila se roky věnovat běžným koníčkům, rodině a různým zaměstnáním. Její velká kreativita a zájmy o přírodní vědy, historii, architekturu, filozofii a náboženství ji
ale přivedly zpátky k výtvarné i literární tvorbě, která je určena nejenom ke čtení na dobrou noc, ale především k zamyšlení.

Další informace

Hmotnost 200 g
TOP