předobjednávka

Odtud až na věčnost

Hledání dobré smrti

315 

Dostupné na objednávku

Kniha vyjde 9.3.2023

Majitelku pohřebního ústavu Caitlin Doughtyovou fascinuje náš všudypřítomný strach ze smrti a pokouší se zjistit, jak jiné kultury pečují o mrtvé. Odtud až na věčnost je poutavá cesta do různých koutů světa, odkrývající působivě silné rituály, o kterých se v euroamerickém prostředí prakticky neví.

Na indonéském venkově sleduje muže, jak umývá a obléká tělo svého mumifikovaného dědečka, který už dva roky pobývá v rodinném domě. V La Paz objevuje bolivijské ñatitas (lidské lebky, co kouří cigarety a plní lidem přání). V Tokiu se seznamuje s japonským zvykem kotsuage, během kterého pozůstalí vybírají z popela čínskými hůlkami kosti svých milovaných.

Doughtyová čtivě a s černým humorem popisuje rozkládající se těla a pátrá po světové historii pohřebnictví. Seznamuje čtenáře s inovátory v oblasti pohřebních služeb, kteří zkoumají kompostování lidského těla a ekologické pohřby. Snaží se zjistit, jak by nám různé tradice, od mexického svátku Día de los Muertos až po zoroastrijský nebeský pohřeb, mohly pomoci vidět naše vlastní pohřební zvyklosti v jiném světle.

Doughtyová kritizuje americký pohřební průmysl za to, že nabízí řadu určitých – a při bližším pohledu podivných – „respektujících“ rituálů: těla jsou převezena do márnice, napumpována chemikáliemi a pohřbena pod beton. Autorka tvrdí, že americký způsob pohřbívání je drahý a neosobní, a že v nás podporuje sžíravý strach ze smrti, který nám brání v tom, abychom se s ní dokázali vyrovnat a truchlit. Srovnáváním různých pohřebních zvyklostí Doughtyová poukazuje na to, že nejlépe funguje, když pozůstalí pomáhají pečovat o zemřelé, a když mají prostor se na celém procesu podílet.

Odtud až na věčnost je dobrodružná cesta do morbidního neznáma, příběh o mnoha fascinujících způsobech, kterými se lidé po celém světě vyrovnávají s velmi lidskou výzvou – se smrtí.

Caitlin Doughtyová

Je spisovatelka a zastánkyně smíření se smrtí. Ve 23 letech začala pracovat v krematoriu a svoji činnost popsala ve své první knize Smoke Gets in Your Eyes (Kouř se vám dere do očí). Následně založila neziskovou organizaci The Order of the Good Death (Řád dobré smrti), začala natáčet seriál na YouTube Ask a Mortician (Zeptejte se svého pohřebníka) a představila západní společnosti hnutí za uvědomění si smrti a pozitivní přístup k ní. Doughtyová vlastní pohřební ústav v Jižní Kalifornii zaměřený na rodinu. Její knihy jsou na seznamu bestsellerů New York Times.

Nákupní košík
Přejít nahoru