Příběh malíře

99.0 

Životní příběh akademického malíře Jaroslava Fanty je možná stejně prostý jako název knihy – narodil se, stal se malířem, žije a maluje. Mezi těmi několika slovy se však odehrává téměř celé století. A my jím projdeme spolu s chlapcem narozeným v suterénu starých pražských Holešovic, odzbrojeni nevšední upřímností, s níž budoucí malíř líčí svoji mnohdy strastiplnou pouť. Dětství, v němž byl svědkem úpadku milované matky závislé na lécích, jinošství, v němž ho potkal fatální úraz ruky, totální nasazení v Říši, každodenní boj o kousek živobytí, první lásky, nekonvenční formální i neformální vztahy, ženy jako družky, průvodkyně i poetické objekty touhy i tvorby. Přátelé a umělci včetně takových, jako byli Sudek, Holan, Otčenášek, Werich a další, kteří ho ovlivnili a inspirovali. A hlavně tvorba samotná – malování jako nutnost, práce i smysl života. Životní příběh malíře je poutí, která vede často zákrutami, odbočkami i slepými uličkami, malíř však vždy kráčí vzpřímeně a s pohledem vizionářsky upřeným na horizont krajiny i života.


Edice: Formát: 248 stran Vydání: 1 Rok vydání: 2011

Životní příběh akademického malíře Jaroslava Fanty je možná stejně prostý jako název knihy – narodil se, stal se malířem, žije a maluje. Mezi těmi několika slovy se však odehrává téměř celé století. A my jím projdeme spolu s chlapcem narozeným v suterénu starých pražských Holešovic, odzbrojeni nevšední upřímností, s níž budoucí malíř líčí svoji mnohdy strastiplnou pouť. Dětství, v němž byl svědkem úpadku milované matky závislé na lécích, jinošství, v němž ho potkal fatální úraz ruky, totální nasazení v Říši, každodenní boj o kousek živobytí, první lásky, nekonvenční formální i neformální vztahy, ženy jako družky, průvodkyně i poetické objekty touhy i tvorby. Přátelé a umělci včetně takových, jako byli Sudek, Holan, Otčenášek, Werich a další, kteří ho ovlivnili a inspirovali. A hlavně tvorba samotná – malování jako nutnost, práce i smysl života. Životní příběh malíře je poutí, která vede často zákrutami, odbočkami i slepými uličkami, malíř však vždy kráčí vzpřímeně a s pohledem vizionářsky upřeným na horizont krajiny i života.


Jaroslav Fanta se narodil 7. 8. 1919 v Praze. Zde také absolvoval Figurální malířskou školu. Mezi léty 1959 až 1990 podnikl opakované studijní cesty do Maďarska, Rakouska, Itálie a Francie. Samostatně vystavuje od roku 1965. Jeho obrazy se nacházejí mezi sběrateli v České republice, mnoha evropských zemích i USA. Krátký čas působil jako výtvarný pedagog na základní škole. Za padesát let uskutečnil na dvě desítky výstav akvarelů, olejů i kreseb. O jeho životě a díle vzniklo několik televizních reportáží a dokumentů.

TOP