Průvodce pro zmatené

280  224 

Kniha E. F. Schumachera Průvodce pro zmatené představuje nanejvýš zajímavý pokus oživit filosofii v jejím původním významu jako lásku k moudrosti, průvodce životem a přístupu k duchovní stránce.


Edice: Překlad: Jiří Ogrocký Formát: vázaná, 14×20,8 cm, 160 stran Vydání: 1 ISBN: 978-80-7364-134-4 Rok vydání: 2022

Kniha E. F. Schumachera Průvodce pro zmatené představuje nanejvýš zajímavý pokus oživit filosofii v jejím původním významu jako lásku k moudrosti, průvodce životem a přístupu k duchovní stránce.

 

Ernst Friedrich Schumacher (1911–1977) byl britský ekonom německého původu. Studoval ekonomii, nejprve v Bonnu a Berlíně a poté v Británii na London School of Economics and Political Science. Před nacistickým režimem utekl zpět do Anglie. Po válce se jako poradce podílel na restrukturalizaci německého hospodářství.  V roce 1955 odjel jako ekonomický poradce do Barmy. Tam rozvinul základní principy tzv. buddhistické ekonomie, založené na přesvědčení, že dobrá práce je nezbytná pro správný lidský rozvoj a že “výroba vycházející z místních zdrojů pro místní potřeby je nejracionálnějším způsobem hospodaření”. V roce 1973 vydal knihu Malé je milé (Small is Beautiful) – o tom, jak by vypadala ekonomie, kdyby skutečně záleželo na lidech a přírodě; podle The Times jedna z nejvlivnějších knih vydaných od druhé světové války.

V roce 1971 konvertoval ke katolické víře. O svém vztahu ke katolické církvi jednou řekl: “Byl to dlouholetý “nedovolený” vztah.

Ve své poslední knize vyzývá E. F. Schumacher k novému rozvoji „vědy pro porozumění“ či moudrosti, jejichž postupná eliminace doprovázená rychlým a stále se zrychlujícím hromaděním „poznání pro manipulaci“ – instrumentálního, technického, vědecky racionálního vědění je podle něj největší hrozbou pro západní civilizaci.


Každý, kdo se otevřeně vydá na cestu do svého nitra, stáhne se z nepřetržitého ruchu běžného života a věnuje se nějakému tréninku – ať už je to satipatthana, jóga, Ježíšova modlitba, nebo něco podobného –, bez něhož nelze získat opravdové sebe-poznání, je obviněn ze sobectví a z toho, že se zříká svých sociálních povinností. Mezitím se množí světové krize a všichni naříkají nad nedostatkem, nebo dokonce naprostou absencí „moudrých“ mužů a žen, nesobeckých vůdců, důvěryhodných rádců atd. Ale takové vysoké kvality jde stěží rozumně očekávat u lidí, kteří se nikdy nevěnovali žádné vnitřní práci a ani by nerozuměli tomu, co tato slova vůbec znamenají. Sami sebe mohou pokládat za slušné, zákon dodržující lidi a dobré občany, možná i za „humanisty“, nebo dokonce „věřící“. To, jaké mají sny sami o sobě, však mnoho neznamená. Jako pianola hrají jen mechanickou hudbu; jako počítač provádějí jen předem daný program. Programátor v nich spí.

– úryvek z knihy

Další informace

Hmotnost 350 g
TOP
NOVINKA