Ucivilizovat se k smrti?

Cena, kterou platíme za pokrok

350  280 

Žijí moderní lidé, dokonce i ti nejšťastnější z nás, podstatně lépe než naši předkové z předcivilizační doby? Je civilizace jako celek čistým přínosem pro jednotlivé lidské bytosti? Ryan tvrdí, že bychom se měli začít ohlížet zpět, abychom našli cestu k lepší budoucnosti.

Není skladem


Edice: Překlad: Jana Fořtová Formát: vázaná Vydání: 1 ISBN: 978-80-7364-135-1 Rok vydání: 2022

Pokrok, základní iluze naší doby, je vyčerpán. Většina z nás instinktivně cítí, že něco končí – vyprahlé prosincové dny, konverzace tváří v tvář nahrazená zomboidismem z hlavy na obrazovku, svět v neustálé válce, politický systém v chaosu. Některé mýty a lži slýcháme tak často,
že nám připadají jako pravdy: Civilizace je největším úspěchem lidstva. Pokrok je nepopiratelný. Máte štěstí, že žijete tady a teď… Prehistorický život samozřejmě nebyl bez vážných nebezpečí a nevýhod. Mnoho dětí umíralo v kojeneckém věku. Zlomená kost, zanícené zranění, hadí uštknutí nebo problémové těhotenství mohly být fatální. Byla ale nakonec tato předcivilizační nebezpečí horší než moderní pohromy, jako jsou automobilové nehody, rakovina, kardiovaskulární choroby či technologicky prodloužený proces umírání?

Návštěvník z doby před 20 000 lety by byl nepochybně ohromen mnohým z toho, co by zde našel. Ale jakmile by jeho údiv nad iPhony, leteckou dopravou a transplantací jater opadl, co by si myslel o našem každodenním životě? Byl by nakonec více ohromen naším pokrokem, nebo zděšen tím, co jsme ztratili v našem stále se zrychlujícím spěchu do budoucnosti? A není třeba čas položit si možná tu nejpodvratnější otázku ze všech: Žijí moderní lidé, dokonce i ti nejšťastnější z nás, podstatně lépe než naši předkové z předcivilizační doby? Je civilizace jako celek čistým přínosem pro jednotlivé lidské bytosti? Ryan tvrdí, že bychom se měli začít ohlížet zpět, abychom našli cestu k lepší budoucnosti.

Další informace

Hmotnost 270 g

... Takové vědomí vám dovolí plně věřit svému úsudku založenému na intuici a instinktu. Já jsem k těmto vhledům došel tím, že jsem se ponořil do ledové vody, přenastavením své mysli a těla tak, aby odmítly ten pravěký, prehistorický pocit, že chlad je náš nepřítel a že musíme založit oheň a uchýlit se do jeskyně, abychom s ním bojovali. Nemusíme bojovat proti ničemu s výjimkou našich omezení a strachů.

Můj americký přítel Chris Ryan napsal knihu s návem Ucivilizovaní k smrti. Pojednává o těchto hlubších pocitech, o tom, jak mocjsme se civilizovali, uvelebili v našich komfortních zónách, až nám to ubližuje. Tvrdí, že už nežijeme v přírodě, ale v rozporu s ní.

Wim Hof, úryvek z knihy Ledový muž

AUTOR

Christopher Ryan

Knihy Chrise Ryana byly přeloženy do více než dvaceti jazyků a jeho texty se objevují téměř všude - na Netflixu, Fox News, CNN, The New York Times, The Times of London, Playboy, The Washington Post, Time, Newsweek, The Atlantic, Outside, El Pais, La Vanguardia, Salon, Seed, Big Think. Ryan vystupoval jako řečník na různých akcích od TEDu přes Festival nebezpečných myšlenek v Opeře v Sydney až po Einsteinovo fórum v německém Pottsdamu, objevil se ve více než tuctu dokumentárních filmů. Ryan je spoluautorem bestselleru New York Times Sex za úsvitu a každý týden vydává podcast nazvaný Tangentially Speaking, v němž vede rozhovory se zajímavými lidmi, od slavných komiků přes bankovní lupiče a pašeráky drog až po pornohvězdy, spisovatele a fyziky plazmatu.

V roce 1984 získal bakalářský titul z anglické a americké literatury a o dvacet let později magisterský a doktorský titul z psychologie.

TOP
PŘIPRAVUJEME