Ucivilizovat se k smrti?

Cena, kterou platíme za pokrok

Civilizace je největším úspěchem lidstva. Pokrok je nepopiratelný. Máte štěstí, že žijete tady a teď. No, možná máme, možná ne. Kniha Ucivilizováni k smrti oponuje myšlence, že pokrok je ze své podstaty dobrý, a tvrdí, že „pokrok” definující naši dobu je analogií k postupující nemoci.


Edice: Překlad: Jana Fořtová Formát: vázaná Vydání: 1 Rok vydání: 2021

Pokrok, základní iluze naší doby, je vyčerpán. Děti už obvykle neočekávají, že jejich život bude lepší, než byl život jejich rodičů. Ve veřejném povědomí se stále více objevují dystopické scénáře budoucnosti. Navzdory technologickým zázrakům naší doby – nebo možná právě proto – jsou to temné dny.

I pro ty nejšťastnější z nás má materiální hojnost velmi vysokou cenu. Facebook je prázdnou náhradou za osobní setkání. Vyrábíme více potravin než kdykoli předtím, ale hlad a podvýživa jsou ve většině světa standardem, zatímco my ostatní se doslova cpeme k smrti. Zoufalství zatemňuje stále více životů, protože počet klinických depresí a sebevražd ve vyspělých zemích stále stoupá. Třetina všech amerických dětí trpí obezitou nebo velkou nadváhou a padesát čtyři milionů z nás je před diabetem. Děti v předškolním věku představují nejrychleji rostoucí trh s antidepresivy, přičemž míra nárůstu depresí u dětí je podle nedávné harvardské studie více než dvacetiprocentní.

Je běžné se ptát, jak by se na náš svět díval antropolog z Marsu nebo jaké moudré rady by přinesl emisar z budoucnosti. Jak by ale cestovatel v čase z naší prehistorické minulosti zhodnotil život, který vedeme, a vyhlídky na budoucnost cesty, po níž se ubíráme? Takový návštěvník z doby před 20.000 lety by byl nepochybně byla ohromen mnohým z toho, co by zde našel. Ale jakmile by jeho údiv nad iPhony, leteckou dopravou a transplantací jater opadl, co by si myslel o našem každodenním životě? Byla by nakonec více ohromen naším pokrokem, nebo zděšen tím, co jsme ztratili v našem stále se zrychlujícím spěchu do budoucnosti?

Víra v budoucnost taje jako přehřátý ledovec, spokojenost s přítomností se vypařuje, je nejvyšší čas na střízlivé přehodnocení minulosti. Po deseti tisících letech od odbočení z dávné cesty, kterou naši předkové navždy prošlapali, je čas na vědecky podložený, multidisciplinární pohled na důsledky tohoto osudového odklonu. Je čas položit si možná tu nejpodvratnější otázku ze všech: Žijí moderní lidé, dokonce i ti nejšťastnější z nás, podstatně lépe než naši předkové z předcivilizační doby? Je civilizace jako celek čistým přínosem pro jednotlivé lidské bytosti?

(Zpracováno podle goodreads.com.)

Další informace

Hmotnost 270 g

... Takové vědomí vám dovolí plně věřit svému úsudku založenému na intuici a instinktu. Já jsem k těmto vhledům došel tím, že jsem se ponořil do ledové vody, přenastavením své mysli a těla tak, aby odmítly ten pravěký, prehistorický pocit, že chlad je náš nepřítel a že musíme založit oheň a uchýlit se do jeskyně, abychom s ním bojovali. Nemusíme bojovat proti ničemu s výjimkou našich omezení a strachů.

Můj americký přítel Chris Ryan napsal knihu s návem Ucivilizovaní k smrti. Pojednává o těchto hlubších pocitech, o tom, jak mocjsme se civilizovali, uvelebili v našich komfortních zónách, až nám to ubližuje. Tvrdí, že už nežijeme v přírodě, ale v rozporu s ní.

Wim Hof, úryvek z knihy Ledový muž

AUTOR

Christopher Ryan

Knihy Chrise Ryana byly přeloženy do více než dvaceti jazyků a jeho texty se objevují téměř všude - na Netflixu, Fox News, CNN, The New York Times, The Times of London, Playboy, The Washington Post, Time, Newsweek, The Atlantic, Outside, El Pais, La Vanguardia, Salon, Seed, Big Think. Ryan vystupoval jako řečník na různých akcích od TEDu přes Festival nebezpečných myšlenek v Opeře v Sydney až po Einsteinovo fórum v německém Pottsdamu, objevil se ve více než tuctu dokumentárních filmů. Ryan je spoluautorem bestselleru New York Times Sex za úsvitu a každý týden vydává podcast nazvaný Tangentially Speaking, v němž vede rozhovory se zajímavými lidmi, od slavných komiků přes bankovní lupiče a pašeráky drog až po pornohvězdy, spisovatele a fyziky plazmatu.

V roce 1984 získal bakalářský titul z anglické a americké literatury a o dvacet let později magisterský a doktorský titul z psychologie.

TOP
PŘIPRAVUJEME