Příspěvek k situaci dítěte s rozvádějícími se rodiči z hlediska malujícího psychologa

Pohádka o beránkovi Nejmilejším Kožíškovi může posloužit jako odrazový můstek k tomu, jak s dítětem otevřít téma rozvodu, rozpadu rodiny, konfliktů mezi rodiči a jeho vlastních prožitků. Rodiče, kteří se v této situaci ocitli, se často bojí o těchto věcech s dětmi hovořit z obavy, že je zraní.

Kromě vlastní pohádky určené pro děti i rodiče obsahuje knížka i text určený pouze rodičům, ve kterém najdou základní informace o tom, co může dítě v rámci rozvodu – tedy velké životní změny – v různém věkovém období prožívat. Najdou zde také doporučení, na co se v tomto období zaměřit a čemu se vyhnout, aby tuto náročnou změnu všichni společně dokázali zvládnout.


Potkaly se jednou dvě ovečky. Beran Beranovič byl černý a beránčice Beranice byla překrásně sněhobílá. Zamilovali se do sebe a bydleli spolu v domečku pod lipou.

A měli se tak moc rádi, že se jim z té velké lásky narodil beránek Nejmilejší Kožíšek. Jeho kožíšek byl černý po tátovi a bílý po mámě, černobílý.

A beránek vyrůstal uprostřed veliké rodiny mámy a táty.

Když se všichni sešli, tak se jich někdy nemohl ani dopočítat!

Ale když beránek povyrostl, všiml si něčeho, co dosud neznal. Maminka s tatínkem na sebe křičeli a pak spolu dlouho nemluvili.

Ten den beránek špatně spal a v noci ho probudil strašidelný sen: jel na horské dráze, chtěl vystoupit a nemohl zastavit vozíček.

– úryvek z knihy Jak se musel beránek Nejmilejší Kožíšek stát neviditelným


Mgr. Dora Lukášová je psychoterapeut působící v Brně. Věnuje se jak individuální, tak párové psychoterapii. V rámci své práce vedla skupiny pro rozvádějící se rodiče s dětmi (Klub sólo rodičů při Centru pro rodinu v Brně).

Nákupní košík
Přejít nahoru